Search

بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن

فهرست مطالب

در این مقاله، شما با بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن بومی و ترکیبی آشنا خواهید شد. امروزه طراحی اپلیکیشن موبایل به اولویت شماره ۱ برای همه مشاغل و شرکت ها تبدیل شده است. همانطور که می‌دانید با تکامل رفتار مصرف کننده، کسب و کارهای زیادی، استراتژی خود را به منظور جلب رضایت مشتریان تغییر داده اند. در قرن ۲۱ اهمیت طراحی یک اپلیکیشن تلفن همراه، برای مدیریت موفقیت آمیز یک کسب و کار بیش از هر زمان دیگری شده است. یک اپلیکیشن تلفن همراه خوب می تواند به ایجاد یک حضور قوی در تلفن همراه کمک کند و مخاطبان زیادی را به سمت خدمات یا محصولات شما جذب کند.

اگر که قصد خرید اپلیکیشن آماده را نداشته باشید، می‌توانید با آگاهی از بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن، کسب و کار خود را تا  حد قابل توجهی گسترش دهید.

امروزه اپلیکیشن های تلفن همراه بزرگترین رسانه ای هستند که مشتریان شما به صورت دیجیتالی با آن درگیر هستند. سال ۲۰۲۰  سال خوبی برای طراحی و توسعه اپلیکیشن‌ها بود. اما با شیوع بیماری کووید -19 ، اهمیت آن بسیار بیشتر شده است که مبتکرانی مانند شما برای ایجاد راه حل های آنلاین از طریق طراحی اپلیکیشن موبایل برای کمک به مردم و اقتصاد قدم بردارند.

ساخت وب اپلیکیشن یا دیگر انواع اپ از بهترین راه حل ها برای برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار جدید و یا توسعه یک تجارت سنتی است. زیرا مطالعات بارها و بارها ثابت کرده است که مشاغلی که دارای اپلیکیشن موبایل هستند مشتریان بیشتری جذب خواهند کرد که این موضوع، درآمد را بسیار افزایش می‌دهد. همچنین نتایج مطالعات نشان می‌دهد مشتریانی که از کار با اپلیکیشن تجربه خوبی داشته باشند، به احتمال ۹۰٪ مشتری وفادار آن شرکت خواهند شد.

قدم اول: تعیین هدف ساخت اپلیکیشن

اولین قدم برای طراحی موفق اپلیکیشن، تعیین ایده و هدف است. قبل از شروع برنامه نویسی باید بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • هدف اصلی اپلیکیشن شما چیست؟
  • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
  • چگونه می‌توانید اپلیکیشن خود را برای کاربران جذاب کنید؟
  • چرا کاربران اپلیکیشن شما را به سایر اپلیکیشن ها ترجیح می‌دهند؟
  • وجه تمایز اپلیکیشن شما نسبت به سایر رقبا چیست؟

تعیین اهداف و ایده ها به صورت واضح برای اپلیکیشن شما یک نقطه مرجع ارزشمند است که در کل مراحل طراحی اپلیکیشن، بارها به آن رجوع خواهید کرد.

پس از تعیین ایده و هدف اپلیکیشن خود، باید آن را پیاده سازی کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک زبان برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل خوب است به طوری که آسان و مقیاس پذیر باشد. یک زبان برنامه نویسی خوب باید دارای ویژگی های خاصی باشد که به طراحی اپلیکیشن حرفه ای با کارایی بالا کمک کند. در این مقاله، به بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن می‌پردازیم. قبل از انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر خود، بهتر است با انواع اپلیکیشن های موبایل آشنا شویم.

انواع اپلیکیشن‌های موبایل

سه دسته مختلف اپلیکیشن های تلفن همراه وجود دارد. با توجه به اهداف تجاری خود باید یکی از آنها را انتخاب کنید. این انتخاب، یک تصمیم گیری بسیار مهم است و یکی از عوامل تعیین کننده استراتژی برای شما است.

اپلیکیشن های بومی یا نیتیو: اپلیکیشن بومی، همانطور که از نامش مشخص است، بومی یک پلت فرم هستند. یعنی برای یک پلتفرم خاص مانند اندروید، iOS یا ویندوز فون طراحی شده است. اپلیکیشن بومی تنها روی یک سیستم عامل اجرا می‌شود. این اپلیکیشن‌ها متداول ترین اپلیکیشن‌های موبایل هستند.

اپلیکیشن های ترکیبی: اپلیکیشن‌های ترکیبی، ترکیبی از خصوصیات وب اپلیکیشن‌ها و اپلیکیشن های بومی را ارائه می‌دهند. این اپلیکیشن‌ها مانند وب اپلیکیشن‌ها برای یک پلتفرم یا دستگاه خاص ساخته نمی‌شوند و می‌توانند در چندین سیستم عامل اجرا شوند. این اپلیکیشن ها از طریق گوگل پلی، اپ استور و… قابل دانلود شدن است. از آنجا که مجبور نیستید برای هر پلتفرم، کدنویسی جداگانه انجام دهید، در وقت و هزینه ساخت اپلیکیشن خود صرفه جویی می‌کنید.

وب اپلیکیشن: وب اپلیکیشن‌ها برای اجرا شدن نیازی به نصب در دستگاه ندارند و از طریق مرورگر وب بر روی دستگاه تلفن همراه با استفاده از اینترنت اجرا می شوند. برای آگاهی از تفاوت اپلکیشن و وب اپلیکیشن روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

بهترین زبان برنامه نویسی موبایل

به معنای واقعی کلمه، ده ها زبان برنامه نویسی موبایل وجود دارد. اگر برای انتخاب یکی از زبان‌های برنامه نویسی مجبور بودید لیستی از ۳۰ زبان مختلف برنامه نویسی را مرور کنید، باید زمان زیادی را صرف انجام تحقیقات می‌کردید. برای صرفه جویی در وقت گرانبهای شما، ما لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی اندروید و iOS را برای شما تهیه کرده ایم که هر کدام از آنها به شما در طراحی یک اپلیکیشن عالی کمک می‌کند. در مقاله ای جداگانه نیز آموزش ساخت اپلیکیشن موبایل با پایتون را برای شما در نظر گرفتیم که به تصمیم هوشمندانه شما کمک بزرگی می‌کند.

بهترین زبان برنامه نویسی اندروید

جاوا

جاوا یک انتخاب از بهترین زبان برنامه نویسی ساخت اپلیکیشن است. با وجود گذشت ۲۵ سال، جاوا همچنان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در بین توسعه دهندگان است. در دنیایی که فناوری جدید، به سرعت جایگزین فناوری های قدیمی می شود، هیچ کدام نتوانسته اند جاوا را جایگزین کنند. یکی از بزرگترین دلایلی که جاوا، اولین انتخاب همه توسعه دهندگان اپلیکیشن است، این است که یادگیری و شروع کار با آن بسیار آسان است و همچنین پشتیبانی گسترده ای را ارائه می دهد که یک کمک بزرگ برای برنامه نویسان تازه وارد است.

جاوا یک زبان برنامه نویسی قدرتمند برای ساخت اپلیکیشن‌های تلفن همراه است. برخی از بهترین اپلیکیشن‌های اندروید از جمله توییتر با استفاده از جاوا توسعه داده شده اند.

با تسلط بر جاوا می‌توانید به راحتی شروع به طراحی اپلیکیشن اندروید کنید. برخی از بهترین ویژگی‌های جاوا عبارتند از:

  • نوشتار ساده و قابل فهمی دارد.
  • دارای API های بسیار غنی است.
  • یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که پیچیدگی‌های طراحی اپلیکیشن را بهتر مدیریت می‌کند.
  • دارای پشتیبانی غنی به توسعه دهندگان جدید است تا مهارتهای خود را به طور واقعی تقویت کنند.
  • جاوا یک زبان قوی تایپ شده است. یعنی اشتباهات زیادی را که به عنوان یک مبتدی انجام می‌دهید، اصلاح خواهد کرد.

به طور خلاصه، جاوا یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل است، به ویژه اگر به تازگی شروع به برنامه نویسی کرده اید و نیاز به ساخت اپلیکیشن اندرویدی دارید که تمام نیازهای شما را برآورده سازد.

کاتلین

اگر جاوا انتخاب شما نیست، کاتلین می‌تواند یک انتخاب جذاب برای ساخت اپلیکیشن اندرویدی شما باشد. کاتلین یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی طراحی اپلیکیشن اندروید است که تمامی قابلیت‌های قدیمی را با قابلیت‌های مدرن ترکیب می‌کند. وقتی گوگل، کاتلین را به عنوان یک زبان برنامه نویسی درجه یک برای توسعه اندروید اعلام کرد، بسیاری از توسعه دهندگان در سراسر جهان خوشحال شدند.

کاتلین نه تنها شامل ویژگی‌های خوب جاوا است، حتی یک قدم هم از آن جلوتر می‌رود که آن را بهتر کند. برخی از مزایای کاتلین که توسعه دهندگان آن را دوست دارند شامل سهولت استفاده و راه اندازی آن، منبع باز بودن، استفاده کاملا رایگان و قابل اجرا شدن در هر پلتفرمی است.

به دلیل قابلیت همکاری کامل کاتلین با جاوا، اگر برخی از کدهای خود را قبلاً به زبان جاوا نوشته اید، می توانید به راحتی از کاتلین برای سایر قسمتهای پروژه خود استفاده کنید. کاتلین یکی از ساده ترین زبان‌های برنامه نویسی موبایل برای شروع باشد زیرا یکی از تمیزترین زبان های برنامه نویسی استاتیک است که برای ساخت اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود. پس می‌توانید شروع کار خود را با کاتلین آغاز نمایید که بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن اندروید است.

بهترین زبان برنامه نویسی iOS

سوییفت Swift

سوییفت بلافاصله پس از انتشار در سال ۲۰۱۴، محبوبیت چشمگیری پیدا کرد و در سال ۲۰۱۵ محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی شناخته شد. در آن زمان، اپل گفته بود که هدف آنها از سوییفت “تسلط کامل بر جهان” است. اکنون حدود شش سال است که از انتشار سوییفت می‌گذرد. حال می‌توانیم موفقیت اپل را در رسیدن به هدفش ببینیم. فروشگاه اپ استور نزدیک به ۵۰۰.۰۰۰ اپلیکیشن دارد که حداقل بخشی از آنها با سوییفت نوشته شده اند.

ابتکاری که سوئیفت ایجاد کرده بود، این بود که “همه می‌توانند کدزنی کنند”. پس واضح است که اگر به دنبال شروع توسعه اپلیکیشن هستید، سوییفت بهترین زبان برنامه نویسی موبایل برای شما است.

برای هر کسی که به یادگیری کد نویسی فکر می‌کند، سوییفت بهترین زبان برنامه نویسی iOS است. زیرا یادگیری آن سریع، آسان و کاربر پسند است. سوییفت دارای یک سری ویژگی های طراحی داخلی است که به شما بازخورد در زمان واقعی می‌دهد. این به شما کمک می‌کند خطاها را به حداقل برسانید و کد خود را تمیز نگه دارید.

این زبان برنامه نویسی، همچنین به شما امکان می‌دهد کد را سریعتر بنویسید؛ زیرا تعدادی از کارهای اولیه که باعث کند شدن کار توسعه دهندگان می‌شود را کاهش می‌دهد و کد پیچیده را به نحوی به کد بهینه تبدیل می‌کند. دلیل دیگری که سوییفت برای توسعه دهندگان تازه وارد کاملاً مناسب است این است که تعدادی ابزار داخلی را ارائه می‌دهد که باعث سهولت کدزنی برای شما می‌شود.

Swift Playgrounds برنامه ای است که اپل برای کمک به مبتدیان برای یادگیری آسان کد نویسی توسط متخصصان برنامه نویسی ساخته است. می‌توانید از این برنامه برای یادگیری برنامه نویسی از ابتدا در محیطی بسیار تعاملی و جذاب استفاده کنید.

آبجکتیو سی Objective-C

در حالی که Swift امروزه به زبان برنامه نویسی ساخت اپلیکیشن iOS تبدیل شده است، برادر بزرگتر آن آبجکتیو سی هنوز برای بسیاری از توسعه دهندگان در اولویت است.

آبجکتیو سی زیر مجموعه ای از زبان برنامه نویسی C است که به عنوان اولین زبان برنامه نویسی کامپیوتر شناخته می‌شود. آبجکتیو سی با کدهای C و C++ سازگاری بالایی دارد. این زبان بیش از ۳۰ سال است که وجود دارد و هنوز در بین زبان های برنامه نویسی iOS یک انتخاب برتر است. این زبان با وجود سن زیادش، از بلوغ بی نظیری برخوردار است و به عنوان یک زبان برنامه نویسی بسیار تأیید شده و خوب آزمایش شده شناخته می‌شود.

آبجکتیو سی یک زبان بسیار پویا است که به شما امکان می‌دهد بین تایپ ایستا و تایپ پویا یکی را انتخاب کنید. اتصال آبجکتیو سی با API های خصوصی آسان تر و سریعتر است. این زبان یک زبان بسیار پویا و شی گرا است که سازگاری زیادی را در زمان اجرا به شما ارائه می‌دهد. بنابراین می‌توانید در زمان اجرا به API های خصوصی یا حتی اشیاء ساختگی دسترسی داشته باشید. این امر باعث می‌شود برنامه نویسی بسیار سریعتر و ساده تر شود.

آبجکتیو سی، که مدتهاست وجود دارد، یکی از زبانهای پایدار است که برای طیف گسترده ای از انواع پروژه ها بسیار عالی عمل می‌کند. کمتر مستعد خطا است، اشکالات کمتری دارد و نسبت به همتایان خود راحت تر کامپایل می‌شود.

بهترین زبان برنامه نویسی اندروید و iOS

ری اکت نیتیو

ری اکت نیتیو یک فریمورک نرم افزاری تلفن همراه است که توسط شرکت فیس بوک ایجاد شده است. پس از مدتی از زمان انتشارش، به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل تبدیل شد که می‌توانست برنامه هایی را طراحی کند که روی هر پلتفرمی اجرا می‌شوند. ری اکت نیتیو از جاوا اسکریپت به عنوان زبان برنامه نویسی برای نوشتن برنامه های تلفن همراه استفاده می کند.

برخلاف ری اکت که تمرکز اصلی آن روی مرورگر است، ری اکت نیتیو برای ساخت اپلیکیشن های موبایل استفاده می‌شود. از آنجایی که برنامه نویسان زیادی جاوا اسکریپت را دوست دارند و از آن استفاده می‌کنند، تجربه کار با ری اکت نیتیو می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. ری اکت نیتیو به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد بخش هایی از کد را بنویسند و از آنها در سیستم عامل های مختلف استفاده مجدد کنند.

ری اکت نیتیو همچنین دارای تعدادی اجزای از پیش ساخته شده در یک کتابخانه منبع باز است. این بدان معناست که اجزایی که قبلاً توسط سایر توسعه دهندگان ساخته و در کتابخانه بارگذاری شده به راحتی توسط شما قابل استفاده هستند که این کار سرعت ساخت اپلیکیشن را بالا می‌برد.

اپلیکیشن‌های کراس پلتفرم یا چند سکویی، اپلیکیشن‌هایی هستند که نیازی به کدنویسی جداگانه برای پلتفرم های اندروید و iOS ندارند. بنابراین فقط می‌توانید یک کد بنویسید و آن را در هر دو سیستم عامل اجرا کنید. این کار بسیار به صرفه است زیرا که هم زمان کمتری را برای ساخت اپلیکیشن صرف می‌کنید و هم دسترسی اپلیکیشن خود را برای مخاطبان بیشتر فراهم می‌کنید. اوبر، فیس بوک، اینستاگرام از نمونه اپلیکیشن‌هایی هستند که با ری اکت نیتیو نوشته شده اند.

پشتیبانی غنی و مستندات بی عیب و نقص از مزایای با ارزش ری اکت نیتیو است. روی هم رفته، اگر به دنبال توسعه سریع و ساختن یک اپلیکیشن چند پلتفرمی هستید که سریع ، ارزان و شگفت انگیز باشد، ری اکت نیتیو یکی از بهترین و ساده ترین زبان های برنامه نویسی موبایل است.4

فلاتر

فلاتر، که توسط گوگل به عنوان SDK (کیت توسعه نرم افزار) اپلیکیشن تلفن همراه توسعه یافته است، راهی سریع و آسان برای ایجاد برنامه های موبایل غنی و با کارایی بالا که به راحتی در هر دو سیستم عامل قابل استفاده است، می‌باشد. فلاتر در اصل یک فریمورک توسعه اپلیکیشن تلفن همراه است که از زبان برنامه نویسی Dart استفاده می کند و دارای کتابخانه ای غنی از ابزارک ها و ابزارهایی است که به ایجاد تجربیات بسیار جذاب و دیدنی از اپلیکیشن کمک می کند.

فلاتر امکان نوشتن سریعتر کد را با استفاده از قابلیت استفاده مجدد کد، فراهم می کند. این بدان معناست که می توانید از بخشهای وسیع کد خود در هر دو سیستم عامل استفاده کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که چند عنصر UI به صورت جداگانه به اپلیکیشن خود اضافه کنید و با صرف نصف زمان و هزینه یک اپلیکیشن چند منظوره کاملاً کاربردی داشته باشید.

از آنجا که پایگاه کد برای هر دو پلتفرم کوچک و یکسان است، فلاتر نسبت به همتایان بومی خود به آزمایش بسیار کمتری نیاز دارد. فلاتر نه تنها دارای یک کتابخانه غنی از ابزارک های رابط کاربری است که به شما در ایجاد اپلیکیشن های بصری خیره کننده کمک می کند، بلکه به شما امکان می دهد ویجت های خود را سفارشی کنید.

سخن نهایی: بهترین زبان های برنامه نویسی موبایل

خب حالا به این موضوع می‌رسیم که بهترین زبان برنامه نویسی ساخت اپلیکیشن های تلفن همراه چیست؟ در واقع هیچ پاسخ درست و غلطی برای این که چه زبان برنامه نویسی را باید یاد بگیرید یا در چه چارچوبی باید سرمایه گذاری کنید، وجود ندارد. ممکن است یک زبان برای من بهترین زبان برنامه نویسی باشد و آن زبان برای شما و سناریوی توسعه و ساخت اپلیکیشن شما، بهترین نباشد.

همه گزینه های ذکر شده در بالا، یک راهنمای خوب و معتبر است که می‌توانید برای ساخت اپلیکیشن خود آن را در نظر بگیرید. هرکدام از آنها مزایا و معایبی دارند. حتی ممکن است زبان های برنامه نویسی دیگری نیز وجود داشته باشند که در این لیست ذکر نشده است. بهتر است قبل از انتخاب زبان برنامه نویسی موبایل خود باید پاسخ سوالات زیر را بدهید:

چه نوع اپلیکیشنی می‌خواهید؟ اپلیکیشن شما به چه چیزهایی نیاز دارد؟ آیا نیاز به ساخت اپلیکیشن بومی اندروید یا iOS دارید یا یک اپلیکیشن ترکیبی برای هردو سیستم عامل می‌خواهید؟ می‌خواهید یک بار یا چند بار توسعه را انجام بدهید؟ کاربران نهایی شما چه کسانی هستند؟ کنترل دسترسی به داده شما چطور است؟ نیاز به چه نوع زبان برنامه نویسی دارید؟

اینها برخی از سوالاتی است که باید از خودتان بپرسید تا تعیین کنید بهترین و ساده ترین زبان برنامه نویسی موبایل برای شما با توجه زمان، هزینه، تلاش منابع شما چیست.

درخواست خود را ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ویستا

محمد رضایی

⭕ کارشناس پشتیبانی

اگر نیاز به دریافت راهنمایی و یا سوالی در رابطه با نحوه سفارش، برآورد هزینه، امکانات و یا… دارید همین حالا با ما تماس بگیرید یا شماره تماس خود را وارد بفرمائید و باقی کار رو بسپرید به ما :)

یا