اموزش مرحله به مرحله انتشار اپ در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار
Search

آموزش گام به گام انتشار اپلیکیشن در بازار+(هزینه و قوانین انتشار)

فهرست مطالب

طراحی اپلیکیشن اندروید و انتشار آن در اندروید مارکت کافه بازار به عنوان پلتفرم شماره یک انتشار برنامه های اندرویدی مزیت های زیادی برای توسعه دهندگان ایرانی ایجاد کرده است. اگر برنامه موبایل اندروید ساخته اید و میخواهید آن را برای جامعه مخاطبان فعال ایرانی منتشر کنید، کافه بازار اولین و حرفه ای ترین انتخاب برای شما خواهد بود. در این مطلب از ویستا به آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار خواهیم پرداخت که سرفصل های آن هم عبارت خواهند بود از :

 • مراحل انتشار اپلیکیشن در کافه بازار
 1. ثبت نام و ساخت حساب در بازار
 2. تکمیل اطلاعات حساب توسعه دهندگان بازار
 3. پذیرش قرارداد همکاری با کافه بازار
 4. ثبت اطلاعات ناشر اپلیکیشن در بازار
 5. بارگذاری فایل APK و یا App Bundle اپلیکیشن در بازار
 6. وارد کردن اطلاعات پایه اپلیکیشن بازار
 7. افزودن اطلاعات تکمیلی اپلیکیشن موبایل مورد انتشار
 8. اضافه کردن اطلاعات تماس برای پشتیبانی از کاربران
 9. بارگذاری اطلاعات تصویری اپ اندروید در بازار
 10. بازنگری، پرداخت اشتراک و ارسال درخواست انتشار در بازار

در ادامه نیز هزینه انتشار اپلیکیشن در بازار، مزایای آن و قوانین و مقررات قرار دادن برنامه در پلتفرم کافه بازار را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مرحله به مرحله انتشار برنامه در مارکت بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مراحل انتشار اپلیکیشن در بازار

برنامه موبایل خود را در 10 گام کوتاه منتشر کنید!

انتشار اپلیکیشن موبایل در اندروید مارکت ایرانی کافه بازار در مقایسه با سایر گزینه هایی چون انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی بسیار ساده است! از آنجایی که این پلتفرم حرفه ای برای جامعه توسعه دهندگان و کاربران ایرانی طراحی شده است، تمامی مراحل را در کوتاه ترین زمان ممکن میتوانید تکمیل کرده و نسبت به گذاشتن برنامه در بازار اقدام کنید.

ثبت نام و ساخت حساب در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 1. ثبت نام و ساخت حساب در بازار

حساب توسعه دهنده اپلیکیشن در کافه بازار را راه اندازی کنید!

در مرحله نخست از انتشار برنامه در کافه بازار، پلتفرم بازار و کارشناسان انتشار آن اطلاعات اولیه از شما دریافت خواهند کرد تا در آینده و پس از تکمیل سایر مراحل ایجاد حساب، این اطلاعات را به اکانت توسعه بازار متصل کنند و هویت شما به عنوان منتشر کننده اپلیکیشن با این اطلاعات ثبت و شناخته شود.

ورود به صفحه پیشخان توسعه دهندگان بازار

در اولین مرحله از انتشار اپلیکیشن در بازار لازم است تا وارد پیشخان توسعه دهندگان بازار شوید. توجه داشته باشید این این اقدام و مراحل پس از آن را با استفاده از آخرین نسخه مرورگر Chrome یا Firefox انجام دهید. بعلاوه برای ورود به این صفحه، میتوانید در صفحه توسعه دهندگان بازار بر روی دکمه “شروع همکاری” هم کلیک کنید.

ثبت ایمیل حقیقی یا حقوقی

در صفحه باز شده، ایمیل شخصی یا حقوقی خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که ایمیل وارد شده در این مرحله، در سایر مراحل و پس از تایید قابل تغییر نخواهد بود. سپس رمز عبوری که میخواهید برای حساب توسعه دهنده بازار خود تنظیم کنید در باکس مروبطه وارد می کنید؛ این رمز عبور لازم است تا حداقل دارای 8 کاراکتر باشد که دست کم یکی از کاراکترهای آن یک حرف بزرگ انگلیسی و یک عدد باشد. در پایان، با کلیک بر روی دکمه “ثبت نام” یک ایمیل با موضوع شروع همکاری با کافه بازار دریافت خواهید کرد که با کلیک بر روی آن وارد صفحه جدیدی می شوید؛ اقدامات لازم در این صفحه را در مرحله دوم بررسی میکنیم.

تکمیل اطلاعات حساب توسعه دهندگان بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله2. تکمیل اطلاعات حساب توسعه دهندگان بازار

راه اندازی حساب توسعه دهنده را با اضافه کردن اطلاعات حساب و اپلیکیشن تکمیل کنید!

اطلاعات تکمیلی برای ثبت نام توسعه دهندگان بازار در این مرحله از انتشار اپلیکیشن دریافت می شود. در ادامه خواهید دید که این مرحله از گام های متعددی تشکیل شده است؛ با عبور از هریک از این گام ها به برنامه اندروید خود هویت می بخشید و به بیان دیگر، شناسنامه اپ خود برای شناسایی هرچه بهتر پلتفرم توسط بازار و کاربران مخاطب می سازید.

تعیین نوع حساب

در این مرحله از انتشار برنامه در بازار منظور از نوع حساب، حقیقی ( متعلق به شخص ) و حقوقی ( متعلق به شرکت ) بودن آن است. حواستان باشد این مورد مشابه ایمیل تعیین شده در گام پیشین به هیچ عنوان قابل تغییر نخواهد بود. هرکدام از انواع حساب را که انتخاب کنید، خواهید دید که اطلاعات دیگری از شما درخواست می شود.

اضافه کردن اطلاعات حساب

برای حساب حقیقی باید نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره موبایل، کد پستی ده رقمی، تصویر کارت ملی و آدرس پستی خود را وارد کنید. در مورد اطلاعات حساب حقوقی لازم است تا مواردی از جمله کد اقتصادی، آدرس شرکت، کد پستی و شماره ثبت شرکت را مطابق با جدیدترین تغییرات شرکت در سایت روزنامه رسمی وارد کنید. اگر میخواهید اپ را بطور رایگان ثبت کنید به جای کد اقتصادی، شناسه ملی را در کادر مربوطه ثبت کنید.

ساخت پروفایل عمومی

منظور از پروفایل عمومی، اطلاعاتی از اپلیکیشن مورد انتشار است که کاربران بازار مشاهده خواهند کرد. عنوان فارسی توسعه دهنده ( از اطلاعات مورد درخواست در این صفحه ) عنوانی است که در پروفایل همه اپلیکیشن های بازار شما به کاربر نمایش داده می شود؛ توجه داشته باشید این عنوان قبلا نباید توسط سایر توسعه دهندگان کافه بازار ثبت شده و همچنین نمیتواند بیشتر از 32 کاراکتر داشته باشد. عنوان فارسی توسعه دهنده بازار می تواند شامل اعداد و حروف فارسی و انگلیسی باشد اما عنوان انگلیسی توسعه دهنده ( عنوانی مشابه مورد فارسی آن ) از حروف انگلیسی تشکیل می یابد. اگر کسب و کار مرتبط با برنامه اندروید شما دارای وبسایت است میتوانید در کادر مربوطه آدرس سایت خود را نیز برای آشنایی بیشتر کاربران اضافه کنید.

تایید هویت حساب

تا به این مرحله داده ها و اطلاعات متعددی از اپلیکیشن خود و کسب و کارتان را در پنل توسعه دهندگان بازار ثبت کرده اید؛ حال نوبت آن رسیده است که هویت حقیقی و یا حقوقی ثبت شده را به تایید برسانید. احراز هویت با استفاده از شماره موبایلی انجام خواهد شد که پیش تر و در مرحله دوم ساخت اکانت توسعه دهنده وارد کرده اید. البته میتوانید در صورت نیاز شماره تماس وارد شده را ویرایش نمایید؛ سپس کد چهاررقمی وارد شده را در کادر مربوطه وارد و بر روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

پایان و ورود به پیشخان بازار

پس از تکمیل همه موراد سپری شده، پیامی را مبنی بر پایان مراحل ثبت نام و ساخت حساب توسعه دهنده بازار در صفحه مشاهده می کنید. با تایید انتقال به پیشخان به پنل توسعه دهنده منتقل می شوید که سایر مراحل گذاشتن برنامه در بازار را در این پنل تکمیل خواهید کرد.

پذیرش قرارداد همکاری با کافه بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 3. پذیرش قرارداد همکاری با کافه بازار

قرارداد دیجیتال همکاری با بازار را قبول کنید!

پس از شروع ساخت اپلیکیشن و ورود به پیشخان بازار، اولین اقدامی که انجام می دهید، مطالعه قرارداد عرضه برنامه و محتوای دیجیتال است. پس از مطالعه این قرارداد همکاری توسعه دهندگان با اندروید مارکت بازار و موافقت با مفاد آن، قرارداد را قبول میکنید. پیش از پذیرش نهایی ، توجه کنید که اطلاعات توسعه دهنده ثبت شده از شما ( که در مراحل قبلی وارد کرده اید ) کاملا صحیح باشند.

ثبت اطلاعات ناشر اپلیکیشن در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 4. ثبت اطلاعات ناشر اپلیکیشن در بازار

اطلاعات ناشر حقیقی یا حقوقی اپلیکیشن موبایل را به حساب اضافه کنید!

در این مرحله لازم است تا برخی اطلاعات را مجدد وارد کنید؛ بعلاوه اطلاعات جدیدی هم از شما براساس نوع حساب تان درخواست خواهند شد. از توسعه دهندگان حقیقی اطلاعات تماس ( از جمله شماره تماس، آدرس، کدپستی، استان محل سکونت ) و اطلاعات شناسایی ( شامل نام شناسنامه ای، کد ملی و کارت ملی ) دریافت می شود. برای توسعه دهندگان حقوقی علاوه این دو دسته بندی، اطلاعات مالی ( شامل کد اقتصادی شرکت ) نیز در نظر گرفته شده است. پس از وارد کردن این اطلاعات، اقدامات لازم برای مراحل پیشخان تکمیل می شود و کافی است منتظر بمانید تا اکانت توسعه دهنده بازار شما توسط تیم پشتیبانی تایید شود. البته تا زمان تایید، اقدامات دیگری باید انجام دهید که در سایر مراحل بررسی میکنیم.

بارگذاری فایل APK و یا App Bundle اپلیکیشن در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 5. بارگذاری فایل APK و یا App Bundle اپلیکیشن در بازار

فایل برنامه را برای انتشار در بازار بارگذاری کنید!

پس از قبول قرارداد به صفحه برنامه ها منتقل می شوید. در این گام و بعد از تکمیل اطلاعات حساب توسعه دهنده کافه بازار، اولین اقدامی که لازم است انجام دهید بارگذاری فایل APK  یا App Bundle برنامه مورد انتشار است. در این قسمت بر روی دکمه “برنامه جدید” کلیک میکنید و با بارگذاری فایل اپلیکیشن، مراحل ایجاد برنامه در بازار را آغاز میکنید. 

وارد کردن اطلاعات پایه اپلیکیشن بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 6. وارد کردن اطلاعات پایه اپلیکیشن بازار

عنوان ناشر، نوع برنامه، دسته بندی و نحوه قیمت گذاری اپ را در این مرحله مشخص کنید.

منظور از اطلاعات پایه در این گام از نشر اپلیکیشن، عنوان توسعه دهنده، نوع برنامه ( اپ یا بازی )، دسته بندی نرم افزار موبایل و متد قیمت گذاری است. متد قیمت گذاری اپلیکیشن بازار خود را میتوانید از بین دوحالت “کاملا رایگان یا پرداخت درون برنامه ای” و “پرداخت هزینه قبل از دانلود” انتخاب کنید. در صورت انتخاب پرداخت درون برنامه ای میتوانید کلید RSA آن را از همین صفحه دریافت و در اپلیکیشن استفاده کنید.

مرحله 7. افزودن اطلاعات تکمیلی اپلیکیشن موبایل مورد انتشار

سایر اطلاعات برنامه اندروید را به پروفایل پیشخان اپلیکیشن اضافه کنید!

این مرحله از انتشار برنامه در کافه بازار به طور ویژه به اطلاعات اپلیکیشن مورد انتشار شما اختصاص دارد. ابتدا نام فارسی برنامه، سپس توضیحات کوتاه فارسی و انگلیسی و توضیحات تکمیلی فارسی و انگلیسی را در کادر های مربوطه وارد می کنید. توجه داشته باشید افزودن اطلاعات خواسته شده به زبان انگلیسی اختیاری بوده و به تصمیم شما بستگی دارد اما توصیه میکنیم از آنها چشم پوشی نکنید چرا که سبب حرفه ای تر دیده شدن صفحه برنامه تان خواهد شد.

اضافه کردن اطلاعات تماس برای پشتیبانی از کاربران-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 8. اضافه کردن اطلاعات تماس برای پشتیبانی از کاربران

راه های ارتباطی ناشر و کاربر برنامه را مشخص کنید!

در این گام از انتشار اپلیکیشن در بازار اطلاعات تماسی را وارد می کنید که آماده هستید تا کاربران برنامه موبایل مورد انتشار در صورت بروز مشکل از طریق آن با شما در ارتباط باشند. شماره تماس، ایمیل پشتیبانی و وبسایت فارسی و یا انگلیسی برنامه از جمله راه های ارتباطی است که میتوانید در نظر بگیرید.

مرحله 9. بارگذاری اطلاعات تصویری اپ اندروید در بازار

آیکون اپلیکیشن و اسکرین شات های آن را آپلود کنید!

صفحه برنامه اندرویدی شما در پلتفرم کافه بازار مشابه سایر اپلیکیشن های موجود در این اپ مارکت معتبر، علاوه بر محتوا و اطلاعات متنی لازم است تا دارای محتوای تصویری هم باشد. این محتواها شامل آیکون برنامه و اسکرین شات هایی از صفحات مختلف اپلیکیشن برای آشنایی کاربران پیش از نصب برنامه است. حداقل تعداد اسکرین شات ها یک عدد و حداکثر آن 12 تصویر با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود. توصیه پلتفرم بازار در مورد تصاویر مورد بارگذاری برنامه موبایل 5 الی 6 اسکرین شات با کیفیت بالا است.

بازنگری، پرداخت اشتراک و ارسال درخواست انتشار در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مرحله 10. بازنگری، پرداخت اشتراک و ارسال درخواست انتشار در بازار

اطلاعات وارد شده را مرور کنید و پس از پرداخت اشتراک سالانه، درخواست انتشار را به ثبت برسانید!

در نهمین مرحله از انتشار برنامه در کافه بازار تنها کافی است تا مراحل سپری شده تا به اینجای کار را برای اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده مرور کنید؛ اما این پایان کار نیست! توجه داشته باشید برای مدیریت اپ موبایل از پنل پیشخوان کافه بازار باید اشتراک حساب خود را فعال کرده باشید؛ برای اینکار با انتخاب گزینه “وضعیت اشتراک” از منوی پیشخان بازار میتوانید اشتراک سالیانه حساب را پرداخت نمایید. در نهایت نوبت به ارسال درخواست انتشار می رسد؛ برای اینکار از منوی پیشخان بازار وارد بخش “رهانش ها” شوید و در صفحه باز شده بر روی دکمه “درخواست انتشار کلیک کنید.

میزان سرمایه لازم برای درج برنامه در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

هزینه انتشار برنامه در کافه بازار

برای عرضه اپلیکیشن موبایل در کافه بازار چقدر سرمایه نیاز داریم؟

برای ثبت نام توسعه دهندگان بازار و انتشار برنامه در بازار تنها نیاز به پرداخت ۴۰۰٬۰۰۰ ریال خواهید داشت. توجه داشته باشید که این مبلغ سالانه است و برای هربار انتشار در نظر گرفته نمی شود. هزینه انتشار برنامه در بازار به گونه ای تعیین شده است تا توسعه دهندگان و صاحبان کسب و کار بدون مواجهه با دغدغه مالی به کسب درآمد فریلنسری مانند فروش برنامه در بازار بپردازند.

مزایای قرار دادن برنامه در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مزایای انتشار اپلیکیشن در بازار

چرا باید برنامه خود را در پلتفرم کافه بازار منتشر کنیم؟

اندروید مارکت کافه بازار به عنوان یکی از پرمخاطب ترین پلتفرم های انتشار اپلیکیشن ایرانی دارای جامعه گسترده ای از مخاطبان فارسی زبان داخلی است. این ویژگی بازار مزیت فوق العاده ای برای صاحبان مشاغل آنلاین و توسعه دهندگان ایجاد کرده است تا طیف وسیعی از کاربران آنلاین ایرانی را مخاطب برنامه موبایل خود قرار دهند؛

بنابراین میتوانیم بگوییم این شرایط و دسترسی به تعداد بالای مخاطبان هدف، مهم ترین مزیتی است که یک اپلیکیشن میتواند بدست آورد و بازار چنین امکانی را فراهم کرده است. همچنین پیشنهاد میکنیم از دیگر استور ایرانی اپلیکیشن های اندرویدی غافل نشوید و با مطالعه بلاگ آموزش انتشار اپلیکیشن در مایکت، برنامه خود را در این پلتفرم نیز منتشر نمایید.

مقررات انتشار اپ موبایل در بازار-آموزش انتشار اپلیکیشن در بازار

مهم ترین قوانین انتشار اپلیکیشن در بازار

برای انتشار برنامه اندروید در کافه بازار چه مقرراتی را باید رعایت کنیم؟

انتشار برنامه در کافه بازار شامل قوانینی است که در صورت عدم رعایت آنها اپلیکیشن شما حذف خواهد شد و یا به حالت تعلیق در خواهد آمد. با توجه به این میزان از اهمیت رعایت قوانین و مقررات انتشار برنامه در بازار در ادامه قرار است به مهم ترین این موارد بپردازیم.

قوانین حیاتی انتشار برنامه در کافه بازار

 • برنامه شما و همه محتوای مورد انتشار به همراه آن ( شامل تصاویر، محتوای متنی توضیحات، وبسایت متصل در پروفایل اپلیکیشن و… ) نباید با مقررات و ضوابط اخلاقی مغایرت داشته باشد.
 • حفاظت از اطلاعات کاربران باید در اپلیکیشن موبایل رعایت شده و برنامه داده هایی را که مخاطبان و کاربران برنامه مجوز استفاده از آنها را به پلتفرم صادر نکرده است جمع آوری نکند.
 • محتوای مورد انتشار شما در کافه بازار باید متعلق به شخص و یا تیم مورد انتشار باشد و از قوانین کپی رایت و حقوق مالکیت معنوی پیروی کند.
اموزش انتشار اپلیکیشن در بازار-کلام پایانی

کلام پایانی

اگر تصمیم به انتشار اپلیکیشن در پلتفرم بازار گرفته اید، باید بگوییم که میزان استقبال از برنامه و تعداد نصیبی که دریافت میکنید تنها به مارکت بازار مرتبط نخواهد بود! بلکه لازم است تا از نظر مارکتینگ و بازاریابی هم فعالیت حرفه ای داشته باشید و مخاطبان پلتفرم و یا کسب و کار خود را به پروفایل اپلیکیشن در بازار هدایت کنید. بعلاوه، کیفیت برنامه مورد انتشار هم در میزان بازخورد مثبتی که دریافت میکنید موثر خواهد بود.

مروری سریع بر مطالب

در این مطلب ابتدا به بررسی مراحل انتشار اپلیکیشن در بازار پرداختیم که شامل گام های زیر می شد :

 1. ثبت نام در پیشخان و ساخت حساب توسعه دهندگان در بازار
 2. ثبت اطلاعات تکمیلی برای ایجاد حساب توسعه دهندگان کافه بازار
 3. مطالعه و قبول قرارداد همکاری توسعه دهنده با کافه بازار
 4. درج مشخصات و اطلاعات ناشر اپلیکیشن در بازار
 5. آپلود فایل APK و یا App Bundle برنامه اندروید در بازار
 6. ثبت اطلاعات اولیه و پایه اپلیکیشن بازار
 7. اضافه کردن اطلاعات تکمیلی اپلیکیشن اندروید مورد انتشار
 8. افزودن اطلاعات تماس برای تعامل و پشتیبانی از کاربران
 9. بارگذاری اطلاعات تصویری اپلیکیشن موبایل در بازار
 10. مرور اطلاعات، پرداخت اشتراک و ارسال درخواست انتشار در بازار

 

سپس گفتیم که هزینه انتشار برنامه در کافه بازار به صورت سالیانه 400 هزار ریال در نظر گرفته شده است. بررسی کردیم که مهم ترین مزیت انتشار برنامه در بازار مخاطب قرار دادن طیف وسیعی از کاربران فعال ایرانی محسوب می شود. در پایان هم به مهم ترین قوانین انتشار اپلیکیشن در بازار اشاره کردیم که عبارت بودند از انتشار محتوای قانونی و مطابق اخلاق، محافظت از اطلاعات کاربران اپ موبایل و پیروی از قانون کپی رایت و حقوق مالکیت معنوی.

درخواست خود را ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ویستا

محمد رضایی

⭕ کارشناس پشتیبانی

اگر نیاز به دریافت راهنمایی و یا سوالی در رابطه با نحوه سفارش، برآورد هزینه، امکانات و یا… دارید همین حالا با ما تماس بگیرید یا شماره تماس خود را وارد بفرمائید و باقی کار رو بسپرید به ما :)

یا