دیفای
Search

دیفای (DeFi) چیست؟

فهرست مطالب

دیفای (defi) یا امور مالی غیر متمرکز ، راهکاری برای حذف واسطه هایی چون بانک ها و سازمان های متمرکز مالی از دنیای مالی است. اگه میخاین بیش تر در مورد دیفای بدونین، ما این مقاله رو برای شما آماده کردیم. ما در این مقاله به بیان ساده تر در مورد حوزه مدیریت مالی غیر متمرکز پرداختیم.

امور مالی غیر متمرکز  (DeFi )چیست؟

دیفای یکی از فناوری های حوزه ارز های دیجیتال است که به چندین نهاد این امکان را می دهد که امور مالی مهمی مثل دریافت وام و سایر معاملات مالی را بدون هیچ واسطه ای انجام می دهند. در واقع دیفای یک پروژه نیست. بلکه اکوسیستمی از صد ها پروژه است که تمامی اون ها خدمات مالی غیر متمرکز انجام می دهند.  با استفاده از defi میتونید بسیاری از کارهایی که بانک ها و سازمان های متمرکز از آن ها پشتیبانی می کنند رو انجام بدین. کسب سود از وام ها، استفاده از خدمات بیمه ای، سرمایه گذاری و … رو میتونیم خیلی سریع تر انجام بدیم.

دیفای- امور مالی غیر متمرکز

برنامه های سیستم دیفای کجا اجرا می شود؟

در حوزه دیفای یا امور مالی غیر متمرکز، هسته اصلی اجرای برنامه های آن، قرارداد هوشمند است. چرا که برنامه های غیر متمرکز با استفاده از آن کار می کنند. در نتیجه بلاکچین هایی که روی آن ها قرارداد هوشمند وجود دارد، میتونن میزبان برنامه های دیفای هم باشند. قراداد هوشمند با استفاده از کدهای کامپیوتری اجرا میشن. به خاطر وجود بلاکچین، قرارداد های هوشمند دارای ضمانت هستن. مفاد قرارداد که به صورت کد هستند، پس از ثبت شدن روی بلاکچین کسی نمیتونه جلوی اجرای قرارداد رو بگیره.

استفاده از قرارداد های هوشمند، ریسک اجرای معاملات رو کاهش میده و خیلی سریع تر و آسون تر انجام میشه. اما از سوی دیگر، قرارداد های هوشمند هنوز با چالش های حقوقی درگیر هستن. چرا که هنوز یک مرجع قانونی برای اون ها وجود نداره و به همین خاطر قرارداد های هوشمند به رسمیت شناخته نشده اند. علاوه بر همه این ها، قرارداد های هوشمند زمانی که اجرا میشن دیگه قابل توقف نیستن و اگه اون قرارداد باگ یا کد مخرب داشته باشه، ممکنه دچار خطر بشه.

در حال حاضر اتریوم بزرگ ترین پلتفرمی است که پروژه های دیفای روی اون کار میکنن. به طوری که پلاکچین اتریوم در حال حاضر 70 درصد کل سیستم دیفای رو در بر داره.

مزایای دیفای

مشکلاتی که دیفای با آن رویرو میشود؟

دیفای یک فناوری جدید است و علاوه بر مزایا و کابردی که در طراحی سایت صرافی یا غیرمتمرکز می توانند دشته باشند، با مشکلات و چالش های بسیاری رویرو است. در ادامه چندین مورد از چالش هایی که دیفای با آن روبرو است را نام می بریم:

سرعت

در حال حاضر پلاکچین هایی که میزبان دیفای هستن، کند تر از سیستم های متمرکز هستن. به طوری که مثلا بزرگ ترین میزبان پروژه های دیفای میتونه 14 تراکنش رو در ثانیه انجام بده. البته به خاطر این که سیستم های غیر متمرکز تازه در حال راه اندازی هستن ، امکان یافتن راهکار برای حل این موضوع با وجود داره. البته باید بگیم که در حال حاضر ده ها پروژه دیفای روی بلاکچین به آهستگی در حال اجرا شده هستن و شاید تنها مشکل آن ها سرعت کم اونها باشه.

احتمال خطا از سمت کاربر

به خاطر این که پروژه های دیفای، واسطه ها رو از بین میبره، در نتیجه هر کس مسئول دارایی خودشه. به عنوان مثال فرض کنید ، رمز حساب بانیک خود را گم کرده اید. در این صورت با مراجعه به یکی از شعبه های بانک مورد نظر میتونید حسابتون رو بازیابی کنید. اما قضیه در بلاکچین کاملا متفاوت است. در بلاکچین های باز مثل اتریوم، رمز حساب کاربری شما با یک رشته متنی که از حروف و اعداد تشکیل شده و “کلید خصوصی ” نام داره، تعیین شده و اگه شما این کلید خصوصی را فراموش کنید، حساب بانکی خود را برای همیشه از دست خواهید داد.

علاوه بر این، این نوع از بلاکچین ها غیر قابل بازگشت هستند. به همین خاطر اگر مبلغی را به کیف پول شخص دیگر واریز کنید، دیگه نمی تونید اون رو برگردونید و باید قید اون پول رو بزنید. در نتیجه کاربرانی که با دیفای کار می کنن باید حواسشان را جمع کنند. چرا که همواره در خطر هستن.

پیچیدگی و تجربه کاربری بد

در حال حاضر اسفاده و کار با دیفای پیچیده است و کاربران رابط کاربری خوبی با دیفای برقرار نکرده اند. پیچیدگی کار با دیفای میتونه کاربران روو از کار با این سیستم منصرف کنه. و برعکس اون آسان بودن کار با این حوزه میتونه انگیزه ای برای کار با اون رو ایجاد کنه. یکی ار مواردی که باید در حوزه دیفای روی اون تمرکز کرد، توسعه نرم افزار های موبایل است.

کاربرد های دیفای

در حال حاضر فعالیت های حوزه دیفای مربوط به سه بخش می شود، اما در آینده می تواند بخش های مالی دیگری را در بر بگیرد.

کاربرد های دیفای

دریافت و وام دهی:

یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی دیفای، سیستم وام دهی غیرمتمرکز است. وام دهی به صورت غیر متمرکز یکی از مزیت های این سیستم است و مزایای بیش تری نسبت به وام دهی به صورت سنتی دارد. از جمله مزایای وام دهی غیر متمرکز و مبتنی بر بلاک چین می توان به پرداخت فوری، عدم نیاز به داشتن ضامن و گذاشتن وثیقه با دارایی های دیجیتال نام برد. نحوه کار این سیستم ها به این صورت است که، تامین کنندکان میتونن دارایی های خودشون رو در پلتفرم بذارند و از این طریق سود دریافت کنند و افراد متقاضی از آن ها وام دریافت کنن.

این سیستم از اطمینان بالایی برخودار است، چرا که پلتفرم روی بلاک چین اجرا میشه. به طور کلی، سیستم های غیر متمرکز وام دهی، ریسک طرف قرارداد رو کاهش میده و باعث میشه تا این کار با سرعت بیشتر و ارزان تر انجام بشه و افراد بیشتری از آن استفاده کنن.

خدمات بانکی پولی :

واضحه که خدمات پولی بانکی از خدمات دیفای محسوب میشه. چرا که یکی از برنامه های دیفای، امور مالی است. این خدمات میتونه شامل رهن، بیمه نامه و صدور استیبل کوین ها (ارز های دیجیتال با ثبات) باشه. با توسعه و رشد بلاکچین، تمرکز روی ایجاد ارز های دیجیتال با ثبات یا استیبل کوین ها به صورتی که مانند تتر ارزش ثابتی داشته باشند و در عین حال غیر متمرکز باشند، زیاد شده است. استیبل کوین ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که یک پشتوانه دارایی مانند دلار دارند. برای مثال ارزدیجیتال تتر دارای پشتوانه دلار است و ارزش آن همواره یک دلار است.

در سیستم های سنتی به دلیل وجود واسطه های بسیار، خدمات پولی و بانکی بسیار پر هزینه و زمان بر انجام میشد. اما در خدمات بانکی با استفاده از فناوری دیفای، با استفاده از قرارداد هوشمند، هزینه های حقوقی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا میکنه. از سوی دیگر، ارائه خدمات روی بلاکچین وجود واسطه هارو از بین می بره. در نتیجه با حفظ کیفیت ، هزینه خدمات کاهش پیدا میکنه.

صرافی های غیر متمرکز :

صرافی های غیر متمرکز در چند سال آینده یکی از بخش های مهم در حوزه ارز های دیجیتال میشن. اگه میخاین بیشتر در مورد صرافی های غیر متمرکر و نحوه کارکرد اون ها بدونید، مقاله ما با موضوع “صرافی غیر متمرکز چیست” رو مطالعه کنید. جالبه بدونید که صرافی های غیر متمرکز شامل دیفای میشن. اگه قصد طراحی سایت غیر متمرکز رو دارین، تیم ویستا میتونه بهتون کمک کنه. کافیه که با تماس بگیرید.

در این صرافی که روی بلاکچین در حال فعالیت هستند، سرمایه گذاران دارایی های خود که همان ارز های دیجتال هستن رو بدون وجود واسطه و به صورت مستقیم خرید و فروش می کنند. خرید و فروش ارز های دیجیتال در صرافی های غیر متمرکز با استفاده از کیف پول شخصی کاربران انجام میشه. علاوه بر این چون صرافی غیر متمرکز است، هیچ سازمان متمرکزی روی آن نظارتی ندارد ، از آن جهت کارمزد معاملات بسیار ناچیز است. اما باز هم چالش هایی در این مورد وجود داره که باید رفع بشه.

نتیجه گیری

امور مالی غیر متمرکز یا دیفای یک حوزه وسیع است که با حذف واسطه ها تلاش می کنه تا خدمات مالی افراد رو ارائه بده. با استفاده از این سیستم میتونیم یک سیستم مالی آزاد رو ارائه بدیم که خدمات مالی رو به دور از فساد و … به تمام نقاط جهان ارائه بده. برنامه های غیر متمرکز روی بلاکچین و با استفاده از قرارداد هوشمند انجام میشن. در حال حاضر اتریوم یکی از بزرگ ترین میزبان های دیفای است.

دراین مقاله سعی داشتیم توضیحات کلی در مورد دیفای و نحوه کارکرد آن را برای کسانی که قصد راه اندازی سایت صرافی و یا سرمابه گذاری در حوزه ارز دیجیتال رو دارند ، رو بدیم. تیم ویستا میتونه به شما در طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال کمک کنه تا شما بتونید طراحی سایت نوبیتکس یا والکس رو با همه امکاناتی که مدنظرتان هست رو درخواست بدین. برای دریافت قیمت طراحی سایت صرافی و یا اطلاعات بیشتر میتونید با مشاورین ویستا تماس بگیرید.

درخواست خود را ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی ویستا

محمد رضایی

⭕ کارشناس پشتیبانی

اگر نیاز به دریافت راهنمایی و یا سوالی در رابطه با نحوه سفارش، برآورد هزینه، امکانات و یا… دارید همین حالا با ما تماس بگیرید یا شماره تماس خود را وارد بفرمائید و باقی کار رو بسپرید به ما :)

یا