اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

طراحی سایت چیست

فهرست مطالب

در حال حاضر بسیاری از کسب و کار ها به سمت اینترنتی شدن حرکت کرده اند. در این میان طراحی وب سایت رونق بسیاری پیدا کرده است. اما طراحی سایت چیست؟ از کجا آغاز می شود و هزینه آن چه قدر است؟ چگونه می توان این تخصص پول ساز را فرا گرفت؟ در این مقاله قصد داریم تا به تمام سوالات از این دست پاسخ دهیم. اما ابتدا باید بدانیم سایت چیست. با ما همراه باشید.

سایت چیست؟

می توان وب سایت را دقیقا همانند یه فروشگاه سنتی تشبیه کرد. یک فروشگاه سنتی دارای یک آدرس مکانی خاص، ویترین برای جذب مشتری، بخش های مختلف از جمله فروشندگان، بخش مالی و … است. یک وب سایت نیز مجموعه ای از صفحات به هم پوسته و متصل است که شامل تصویر، متن، ویدئو و … می شود. بهتر است سریع تر با مفهوم طراحی سایت آشنا شویم.

طراحی سایت چیست؟

طراحی وب سایت(Web Design) به تمام مراحل طراحی و ساخت پایگاه اینترنتی یا سایت گفته می شود. وظیفه این پایگاه معرفی شرکت، اطلاع رسانی و فروش محصول است. طراحی وب سایت یک پروسه شامل ساخت صفحات، تولید محتوا متنی و تصویری و در نهایت، ارائه خدمت است. حال که با مفهوم کلی طراحی سایت آشنا شدیم خالی از لطف نیست که به تاریخچه طراحی سایت بپردازیم.

تاریخچه طراحی سایت

در سال 1991 بود که نخستین وب سایت به ثبت رسید. این وب سایت توسط شخصی به نام تیم برنرزلی Tim Berners-lee ساخته شد. همانطور که هیچ علمی در ابتدا به شکلی که اکنون مورد استفاده است نبوده، این وب سایت هم با وب سایت های امروزی بسیار متفاوت است. در این وب سایت ساده هیچ گونه گرافیک حتی عکسی وجود ندارد. می تواند این وب سایت را از اینجا مشاهده کنید. خب حال وقت آن است تا به انواع سایت بپردازیم.

انواع طراحی سایت

سایت ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. اولین دسته وب سایت های ایستا یا استاتیک هستند و دسته دیگر وب سایت های پویا یا داینامیک.

وب سایت استاتیک

وب سایت های ایستا به معنای وب سایت هایی هستند که اطلاعات یک بار جمع آوری می شوند و هر صفحه به صورت جداگانه طراحی می شود. پس از تحویل آن برای تغییر در هر بخش، باید از برنامه نویس کمک بگیرید و بدون دانش برنامه نویسی تغییر در محتوا سایت غیر ممکن خواهد بود. به همین دلیل است که هزینه های طراحی وب سایت و هزینه های جانبی آن بسیار زیادتر از هزینه طراحی سایت های پویا است.

وب سایت داینامیک

اما در مقابل وب سایت های داینامیک یا پویا وب سایت هایی هستند که می توان بدون داشتن دانش برنامه نویسی و از طریق داشبورد مدیریتی که برای آن طراحی شده است، تغییرات را اعمال کرد. این وب سایت ها برای سئو مناسب ترند. به این دلیل که می توان به طور مستمر آن را به روز رسانی کرد. همانطور که در بالا اشاره شد می توان بدون نیاز به برنامه نویسی و آشنایی با کد ها بدون هیچ هزینه تغییرات را اعمال کرد.

حتما این سوال برایتان پیش آمده که کدام نوع وب سایت با توجه به شرایط شما مناسب تر است؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

استراتژی طراحی سایت

اینکه چه وب سایت برای شما مناسب تر است به استراتژی کسب و کار شما بر می گردد. استراتژی طراحی وب سایت، برنامه عملیاتی یا نقشه راهی است که برای دستیابی به اهداف اصلی کسب و کار طراحی شده است. اینکه تمام بخش های وب سایت در جهت دستیابی به هدف اصلی وب سایت فعالیت کنند. این فعالیت ها باید مطابق با چشم انداز و برند شما باشند.

هدف از طراحی سایت چیست

هدف از طراحی وب سایت معرفی برند یا به عبارتی برندینگ است یا اینکه قصد دارید  یک وب سایت رزومه برای خود ایجاد کنید. خدمتی را برای فروش ارائه کنید یا محصولی را به فروش برسانید.

مشتریان شما کجا به دنبال محصولات شما می گردند

 اگر مشتریان شما در اینترنت و در موتور های جستجو به دنبال محصولی مانند محصول شما می گردند، باید وب سایت خود را داینامیک طراحی کنید و روی سئو آن متمرکز شوید. در غیر این صورت وب سایت های استاتیک گزینه مناسبی هستند.

سوالاتی که در بالا مطرح شد از جمله سوالاتی هستند که باید به آن ها پاسخ دهید. در غیر این صورت پس از طراحی سایت با هزار سوال بدون جواب خواهید ماند و عملا وب سایت شما کاری از پیش نخواهد برد.

آموزش طراحی سایت

اما تمام افراد نیاز به وب سایت ندارند. بسیاری از افراد به دنبال آموزش طراحی وب سایت و در نهایت بدست آوردن پروژه طراحی سایت هستند. در این بخش به معرفی منابع فارسی و انگلیسی زبان خواهیم پرداخت که می توانند برای آموزش طراحی سایت به شما کمک کنند.

منبع فارسی:

برای آنکه بتوانید به منابع فارسی زبان آموزش طراحی سایت دست یابید چندین راه وجود دارد.

گوگل: قطعا جستجو در گوگل باعث می شود تا بتوانید با بسیاری از وب سایت ها که طراحی سایت را آموزش می دهند آشنا شوید. بسیاری از این وب سایت ها به صورت رایگان به شما آموزش می دهند و بسیاری دیگر دوره هایی را به فروش می رسانند.

فرادرس: وب سایت فرادرس یکی از وب سایت های فارسی زبان است که در زمینه آموزش فعالیت می کند. آموزش طراحی سایت در این وب سایت از اساتید مختلف وجود دارد.

کلیک سایت: فعالیت اصلی کلیک سایت در زمینه آموزش طراحی سایت و آموزش زبان های مختلف است. اگر نیاز دارید می توانید وارد این سایت شوید و دوره های مختلف این وب سایت را مشاهده کنید.

منبع انگلیسی:

بسیاری از افراد هستند که برای محک زدن زبان انگلیسی خود، به هر دلیلی به وب سایت های خارجی مراجعه می کنند. در ادامه چند مورد از وب سایت های انگلیسی زبان در این زمینه را گردآوری کرده ایم.

یوتیوب: در یوتیوب هر چیزی را می توانید به رایگان بدست آورید. کافیست وارد یوتیوب شده و کلید واژه هایی مانند web design tutorial را جستجو کنید تا با دنیایی از آموزش طراحی سایت روبرو شوید.

Udemy: یودمی دیگر سایتی است که در زمینه طراحی سایت به زبان انگلیسی فعالیت می کند. آموزش هایی که وب سایت یودمی برای طراحی سایت در نظر گرفته است، بدون شک جز بهترین موارد در سراسر جهان هستند.

می توانیم در ادامه دانش خود را با آگاهی درباره مفاهیم طراحی سایت تکمیل کنیم. پس بهتر است با تعدادی از مفاهیم طراحی سایت که ممکن است با آن ها مواجه شویم آشنا شویم.

مفاهیم طراحی سایت

همانطور که می دانید هر تخصصی زبان خاص خود را دارد. پزشکان زبان خاص خود را دارند. مهندسین و هر شغلی شامل این موضوع می شوند. طراحی وب سایت نیز از یان قاعده پیروی می کند. اصطلاحاتی مانند سرور، هاست و … از جمله مواردی هستند که قطعا با آن ها روبرو خواهید شد و در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

مرورگر وب(Web Browser): برای مشاهده هر فایلی نیاز به برنامه جانبی دارید. برنامه پخش آهنگ نیاز به برنامه ای دارید که بتواند کد هارا به حالت صوت درآورد و پخش کند. صفحات وب نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برای مشاهده صفحات وب از نرم افزار هایی به نام مرورگر استفاده می شود. مرورگر ها به عنوان واسط درخواست های کاربران را به پایگاه های اینترنتی ارسال می کنند و اطلاعات درخواست شده را پس از دریافت نمایش می دهند.

سرور(Server): سرور به معنای سرویس دهنده است. در بالا به این مورد اشاره کردیم که درخواست ها به پایگاه های اینترنتی ارسال می شوند. این پایگاه های اینترنتی سرور نام دارند. سرور به معنای کامپیوتری بسیار قدرتمند و همواره روشن است که کاربران مختلف در زمان های متفاوت می توانند به آن درخواست ارسال کنند و اطلاعات مورد نظر را به دست آورند.

هاست(Host): به بیان بسیار ساده هاست به معنای حافظه است. همانگونه که اطلاعات شما در هارد شما ذخیره می شوند، اطلاعات یک وب سایت در هاست آن ذخیره می شوند. هاست ها مکانی هستند که تمام اطلاعات شما در آن قرار دارند و هنگام درخواست مرورگر ها از سرور فرا خوانی شده و به سمت مرور گر ها ارسال می شوند.

آدرس اینترنتی(URL): اگر بخواهیم بسیار ساده در مورد آن صحبت کنیم، می توانیم سایت را یک شهر در نظر بگیریم که از بخش های مختلف تشکیل شده است، آدرس های اینترنتی همان آدرس های اختصاصی هر خانه یا فروشگاه در آن شهر هستند.

پس از آشنایی با مفاهیم ابتدایی طراحی سایت می توانیم به ابزار های مورد استفاده در این تخصص بپردازیم.

ابزار های طراحی سایت

اینکه بخواهیم تمام ابزار های طراحی سایت را یک به یک شرح دهیم قطعا از حوصله شما خارج است. در این بخش به تعدادی از کاربردی ترین ابزار های دخیل در طراحی سایت خواهیم پرداخت.

Adobe Dreamweaver: این ابزار یکی از قدرتمند ترین ابزار های طراحی و برنامه نویسی وب سایت می باشد که با Windows و Mac سازگاری کامل دارد و توسط شرکت Adobe ساخته شده است. این نرم افزار دارای ایزار های بسیار زیادی است. از جمله  نمایش دهنده کد انتخاب شده در حالت عادی و کدی، ابزار مدیریت FTP و …

Adobe XD: این ابزار نیز یکی دیگر از ابزار های خانواده Adobe است که برای طراحی رابط کاربری وبسایت ها و اپلیکیشن ها توسعه داده شده است. در این برنامه می توانید بخش بصری وب سایت که قابل رویت است را طراحی کنید و پس از رفع ایرادات و نهایی شدن طرح، به کد نویسی آن بپردازید.

Adobe Photoshop: هر وب سایتی برای زیبایی نیاز به تصاویر دارد. وب سایت های بدون تصاویر باعث می شوند تا کاربر به سرعت آن هارا ترک کند. برای ایجاد، ویرایش و تغییرات در عکس هایی که قرار است وارد سایت کنید می توانید از این برنامه استفاده کنید.

خبرنامه ویستا

اولین نفری باشید که اخبار آکادمی را دریافت میکند

مطالعه بیشتر

سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت وب سایت شما بزرگترین ویترین برای کسب‌وکارتان است. با توجه به پیشرفت دنیای اینترنت امروزه یکی از مواردی که می‌تواند به شما کمک

Read More »

Elementor #81236

شرکت نرم افزاری ویستا شرکت نرم افزاری ویستا فعال در عرصه خدماتی همچون طراحی وبسایت، سئو و بهینه سازی، طراحی اپلیکیشن های موبایلی و نرم

Read More »
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در print
پرینت