مجوز-راه-اندلزی-صرافی-آنلاین

مجوز تاسیس صرافی ارز دیجیتال در ایرانطول مطالعه 7 دقیقه

فهرست مطالب

محمد هم یک صرافی بزرگ و معروف توی تهران داره و حالا به دنبال تاسیس یک سایت صرافیه. اما نمیدونه چه کارهایی برای تاسیس سایت صرافی باید انجام بده و از چه راهی باید مجوز صرافی ارز دیجیتال رو دریافت کنه. اگه شما هم مثل محمد سردرگم شدید و نمیدونید جه کاری باید انجام بدین با ما همراه باشین.

زود تر آن چه که فکرش رو میکردیم ارز های دیجیتال در کشور ما شناخته شدند . به طوری که امروزه صرافی های بسیاری به دنبال تاسیس یک سایت صرافی برای خرید و فروش ارز های دیجیتال هستند . اما برای این که بتونید یک سایت صرافی تاسیس کنید چه مراحلی رو باید طی کنید ؟ آیا برای طراحی سایت مشابه والکس نیازی به گرفتن مجوز برای تاسیس صرافی ارز دیجیتال وجود داره ؟ اما قبل از اون که در مورد مجوز های تاسیس صرافی ارز دیجیتال بخونیم ، باید بگیم که اصلا ارز های دیجیتال و صرافی ارز دیجیتال چیه؟

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

در گذشته های دور افراد برای امرار معاش از مبادله کالا به کالا اسفاده می کردند. بعد ها از طلا و اسکناس های کاغذی برای خرید و فروش کالاهای مورد نیاز خود استفاده می کردند و بعد ها کارت های اعتباری و خرید اینترنتی جای خود را به اسکناس دادند. اما امروزه ارز های دیجیتال هستند که که به عنوان جدید ترین ارز در دنیا شناخته شد. تصویر زیر سیر استفاده از ارز های مختلف را نمایش می دهد.
استفاده-از-ارز-های-دیجیتال

ارز های دیجیتال ،  ارز های رمزنگاری شده ای هستن که با هدف جایگزینی پول سنتی به وجود اومدن. این ارز ها توسط مرکز خاصی کنترل نمی شوند ، دارای محدودیت جغرافیایی نیستند ، مقرون به صرفه هستند . می توان آن ها را به هر جای دنیا انتقال داد.

صرافی ارز دیجیتال به مکانی گفته می شود که در آن می توان ارز های دیجیتال را خرید و فروش کرد. در واقع صرافی ها یک پلتفرم آنلاین در اختیار کاربران قرار می دهند که می توان در آن بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال را معامله کرد. در این صرافی ها شما می توانید به مبادله ارز های دیجیتال به صورت جفت بپردازید . در واقع شما می توانید ارز دیجیتال بیت کوین / اتریوم را با یک دیگر مبادله کنید. در حقیقت صرافی های ارز دیجیتال یک بازار آنلاین برای کل شبکه ارز های دیجیتال فراهم کرده است.

مجوز-تاسیس-صرافی

آیا در ایران مجوز صرافی ارز دیجیتال وجود دارد؟

در سال 1397 بانک مرکزی ایران با همکاری معاونت فناوری های نوین اطلاعیه ای را در خصوص مجوز صرافی ارز دیجیتال و الزامات تاسیس کسب و کار در زمینه ارز های دیجیتال ارائه داد و اعتبار این سند به رسمیت شناخته شد. دلیل ارائه این سند برای جلوگیری از کلاهبرداری های حوزه رمزارزها در کشور بود . زیرا با گسترش بکارگیری ارز های دیجیتال فرصت های شغلی مناسب و نیز فرصتی برای کلاهبرداری به وجود آمد. ما در این مقاله بخشی از سند را که مربوط به طراحی سایت صرافی در ایران می شود را توضیح خواهیم داد.  اما قبل از آن کمی در مورد صرافی ها صحبت می کنیم.

گرفتن مجوز رسمی از سوی بانک مرکزی کار بسیار دشواری است. هنوز هیچ کدام از صرافی های ارز دیجیتال موفق به اخذ مجوز صرافی ارز دیجیتال نشده اند. اما نداشتن مجوز به معنای کلاهبرداری صرافی ارز دیجیتال نیست. زیرا صرافی های آنلاین بسیاری وجود دارد که می توانید برای معاملات خود به آن ها مراجعه کنید .

الزامات صرافی ها برای تاسیس صرافی ارز دیجیتال

بانک مرکزی ایران هیچ تضمینی در زمینه تایید رمز ارز ها ارائه نداده است و برای مدیریت و تعیین قیمت آن ها مکانیزمی را ارائه نداده است. صرافی هایی که دارای مجوز هستند پس از تکمیل شرایطی که از سوی بانک مرکزی ایران ارائه می شود، می توانند خدمات ارز خود را ارائه دهند. بانک مرکزی ارائه مجوز را در زمان خاص بررسی کرده و به اطلاع صرافی ها می رساند. عملکرد سیستم صرافی ها بر عهده مالکان صرافی است و در صورت هر گونه مشکل باید حسارت آن را پرداخت کنند. لیست رمز ارز های قابل مبادله در بازه سه ماهه بررسی شده و به صرافی ها اعلام می شود.

صرافی ها باید مبادلات خود را با رعایت قوانین و در مبارزه با پولشویی ارائه دهند. علاوه براین معاملات فردی باید در صورت احراز هویت کامل انجام شود. صرافی ها باید خرید و فروش رمز ارز ها را ثبت کنند و در صورت درخواست بانک مرکزی در اختیار آن ها قرار دهند. سقف مبالغ ریال به رمز ارز و برعکس باید مطابق با قوانین ارزی کشور باشد و صرافی نمی تواند در این خصوص دچار تخطی شود. علاوه بر تمام این ها تنها بانک مرکزی ایران می تواند صدور مجوز صرافی ها را انجام دهد و هیچ نهاد دیگری اجاره این کار را ندارد.

بند های مخصوص در مورد تاسیس صرافی ارز دیجیتال

در فراین طراحی سایت و اسکریپت صرافی همه افراد حقیقی و حقوقی اجازه دریافت حوز برای فعالیت در زمینه رمز ارز ها دارند . قوانینی در این خصوص برای مالکان صرافی ها برای تاسیس صرافی ارز دیجیتال ایجاد شده است که باید از آن ها اطلاع داشته باشند و از آن ها تخطی نکنند .
مجوز-صرافی-دیجیتال

شرایط تاسیس صرافی ارز دیجیتال

 1. احکام برنامه های توسعه کشور
 2. قوانین پولی ، ارزی و بانکی کشور
 3. قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب در تاریخ 03/10/1392 مجلس شورای اسلامی
 4. قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور
 5. قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی
 6. دستورالعمل اجرایی ناظر بر تأسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی های آنلاین

چگونه صرافی ارز دیجیتال تاسیس کنیم؟

برای دریافت مجوز تاسیس صرافی ارز دیجیتال و راه اندازی صرافی غیر متمرکز یا متمرکز، باید مدارک برابر اصل ثبت شرکت خود را به صورت مهر وموم شده به بانک مرکزی ارائه دهید . علاوه بر این ضمانتنامه حسن اجرای تعهدات را نیز باید برای بانک ارسال کنید. اگر بانک مرکزی مدارک را تایید کرد باید آن ها حضورا به بانک تحویل دهید. زمانی که برای دریافت مجوز تاسیس صرافی ارز دیجیتال به بانک مراجعه می کنید باید مدارک زیر را با خود به همراه داشته باشد.

 • اساسنامه اصل شرکت
 • ضمانت بانکی
 • جواز تاسیس
 • آگهی ثبت موسسه
 • گواهینامه مهارت اتجام عملیات صرافی ارز های دیجیتال
 • ارائه نسخه برابر اصل روزنامه ای که در آن آگهی تاسیس شرکت و آخرین تغییرات مربوط به سهام داران در آن آمده است.

بانک مرکزی برای مجوز خود که برای تاسیس صرافی ارز دیجیتال ارائه می دهد مدت زمان بیست و چهار ماه را در نظر گرفته است . در نتیجه بعد از پابان زمان مجور باید برای تمدید آن مجددا به بانک مراحعه کنید تا بتوانید فعالیت خود را ادامه دهید.

در پایان…

شما با توجه به همه نکاتی که در این مثاله گفتیم می تونید سایت صرافی خودتون ور بدون وجود هر مشکلی تاسیس کنید . فقط کافیه که این نکات رو رعایت کنین. تیم ویستا هم به شما کمک می کنه تا طراحی سایت نوبیتکس را با امکانات بیش تر و یا کمتر تاسیس کنید. برای درخواست طراحی سایت صرافی p2p و یا انواع دیگر سایت های صرافی می تونید با ویستا تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه مجوز صرافی آنلاین را بگیریم؟

برای گرفتن مجوز صرافی آنلاین ابتدا باید شرکت صرافی خود را ثبت کنید و سپس برای گرفتن مجوز به بانک مرکزی مراجعه کنید.

کدام صرافی مجوز رسمی فعالیت در ایران را دارد؟

در حال حاضر هیچ کدام از صرافی های ارز دیجیتال مجوز رسمی قعالیت در ایران را ندارند.

مدت زمان اعتبار مجوز صرافی ارز دیجیتال چقدر می باشد؟

مدت زمان اعتبار صرافی های دیجیتال 24 ماه یا دوساله مباشد. بعد از آن باید مجددا برای گرفتن مجوز به بانک مرکزی مراجعه کنند.

درخواست خود را ارسال کنید

فیس بوک
لینکدین
توییتر
ایمیل
تلگرام
واتس اپ
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.