طراحی اپلیکیشن آموزشی ویلن

آموزش با طعم بازی و سرگرمی

یکی از استارتاپ های موفق ویستا در زمینه طراحی اپلیکیشن آموزشی،اپ ویلن است که مورد استقبال خیلی از کاربران قرار گرفت.اپ ویلن ،یک اپلیکیشن آموزشی محور برای یادگیری زبان است اما فضای این اپ با اپلیکیشن های مشابه آموزش زبان تفاوت بسیار زیادی دارد

تا حالا به این فکر کردید که انسان ها چه مواقعی بیشتر می تونن یادبگیرن ؟!خود شما چه زمان هایی فرایند یادگیری براتون جذاب و ساده تره !؟ آموزش، یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر شخص علی الخصوص کودکان و نوجوانان است به همین دلیل تیم ویستا و جمعی از مشاوران حرفه ای تصمیم به طراحی یک اپلیکیشن در زمینه ارائه خدمات آموزش گرفتند. 

ویلن
ویستا

چرا آموزش ؟!

باتوجه به نیاز بسیار زیاد و اساسی کشور در زمینه آموزش و خدمات فرهنگی،این نیاز بیش از پیش به چشم می خورد چرا که با ارائه ساختار منسجم و درست می توان راه های بسیار زیادی را ایجاد کرد که افراد با اسفاده از آن بتوانند خلاء های آموزشی خود را پُر کنند. هدف اپ ویلن در ابتدا آموزش زبان انگلیسی از طریق ایجاد یک فضای جذاب همراه با بازی و سرگرمی بود.بین تیم ویستا و مشاوران آموزشی جلسات زیادی برگذار شد تا بتوانیم به نتیجه برسیم چه فضایی را ایجاد کنیم تا افراد بتوانند درکنار یکی سرگرمی مفید و جذاب،بارعلمی و آموزشی خود را نیز گسترش دهند.

شرکت-نرم-افزاری-ویستا

چالش های اپلیکیشن

همواره از ابتدا تیم ویستا با دو چالش اساسی درگیر بود.1-ایجاد یک فضای کاربر پسند و دلنشین 2-پشتیبانی فنی و تخصصی .در ابتدا تیم طراحی ویستا شروع به ساخت یک وایرفریم و ui حرفه ای کردند.پس از تکمیل ui و ایجاد نمونه اولیه ( prototype ) اپ آزمایشی در اختیار چندین آزمایشگاه تخصصی زبان انگلیسی قرار گرفت که در طریق آن ها بتوانیم بازخورد های مختلف از اپلیکیشن را جمع آوری کنیم.همچنین برای آزمایش،اپلیکشن را در اختیار چندین آموزشگاه زبان خارج از کشور نیز قرار گرفت.این آزمایش بصورت تقریبی 2 ماه طول کشید و پس از آن تیم ویستا شروع به تحلیل و تفسیر نتایج کرد.در این آزمایش 70% افرادی که از اپ آزمایشی استفاده کرده بودند از فضای جذاب و بازی محور اپ استقبال کردند.از بین افراد دیگر،دسته ای بر روی مسائل آموزشی ایراداتی گرفته بودند که پس از بررسی توسط تیم ویستا،رفع شد.پس از آزمایش مرحله اول اپلیکیشن،شروع به فاز تولید و ساخت اپلیکیشن شد.در این مرحله پشتیبانی فنی و تخصصی بشدت به چشم می خورد چرا که از طرفی مسائل آموزشی باید بصورت درست و دقیق مطرح می شود و از طرفی مسائل فنی و تخصصی سایت نیز باید بصورت دست و دقیق پیاده سازی می شد.

طراحی-سایت-حرفه-ای

نتیجه نهایی

پس از تکمیل ساخت اپلیکیشن بصورت کامل،دو تیم تخصصی برای آن در نظر گرفته شد.1-تیم تخصصی فنی مربوط به اپ و سرور 2-تیم تخصصی آموزش. اپلیکیشن در play store بارگذاری شد و در مدت دو ماه امتیار 4.6 را از کاربران دریافت کرد و فیدبک های بسیار مختلفی را از افراد مختلف دنیا گرفت.پس از آن مجموعه ویستا با چندین مجموعه آموزشگاه زبان قرارداد همکاری امضا کردند که بصورت موقت،اپ ویلن در اختیار کاربران آموزشگاه قرار بگیرد.

پالت-رنگی

پالت های رنگی اپلیکیشن

پالت-رنگی

اهمیت نمونه اولیه و دوره آزمایشی اپ

اصولا یکی از مهم ترین مواردی که در پروژه هایی در سطح مختلف حائز اهمیت است،بحث قیمت و نمونه نهایی پروژه است.با استفاده از prototype و وایرفریم پروژه می توان کیفیت و قیمت نهایی پروژه را با ضریب خطای بسیار پایین ارزیابی کرد.همچنین با استفاده از نمونه اولیه می توانید روی اِلمان های گرافیکی نظیر رنگ،طراحی و … نتیجه گیری دقیق تری داشته باشید.

در این پروژه ابتدا مدل بصورت فرایند محور بصورت کامل تشریح شد و حالت های مختلفی که کاربر با آن درگیر است را بررسی کردیم.سپس به ایجاد یک وایرفریم با جزئیات کامل کرده و بعد از تایید نهایی وایرفریم،شروع به ساخت نهایی UI که شامل موارد گرافیکی و دیداری اپلیکیشن است. 

نمای اپلیکیشن ویلن

ویلن

دیگر نمونه کارهای اپلیکیشن