طراحی اپلیکیشن تاکسی یاب ویکسی

مجموعه ریورس در کانادا یکی از موفق ترین تیم های استارتاپی است.این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1398 بنا به درخواست طراحی اپلیکیشن تاکسی یابی که داشت با مجموعه ویستا آشنا شد.

طراحی اپلیکیشن تاکسی یاب مشابه اسنپ امروزه در نقاط مختلف دنیا درخواست زیادی دارد.اپلیکیشن تاکسی یاب ویکسی توسط کارفرمای محترم شرکت ریورس در کانادا ثبت درخواست شد و از همان ابتدا مشخص بود که تیم فنی و طراحی پروژه سختی را در پیش دارند چرا که مهم ترین رغیب این اپ،شرکت تاکسی آنلاین اوبر میباشد.

در اولین قدم فضای کلی پروژه بصورت کامل بررسی شد و پروپزال ارسالی توسط مشتری محترم بصورت کامل تحلیل و مدل سازی شد.اصولا برای شروع یک پروژه مفید و قابل توسعه نیاز است که در ابتدا تمام فرایند های را بصورت کامل شناسایی کنید و تمام حالت های مختلفی که کاربر می تواند با آن درگیر شود را در مراحل مختلف کار ارزیابی و تست کنید.

ویکسی
ویستا

چالش

معمولا با هر محدودیتی که روی زندگیمون ایجاد میشه درکنارش میلیون ها فرصت هم ساخته خواهد شد که با استفاده از اون می تونیم اون مشکل و محدودیت حل کنیم ! برای شرکت ریورس هم به همین صورت بود.اپ تاکسی یاب اوبر در کشور کانادا برای یک سری از شهر ها مانند سنت جونز و هالفیکس به علت شرایط موجود خدمات تاکسی ارائه نمیدهد.

همین مسئله برای شرکت ریورس فرصت جدیدی را به وجود آورده که با استفاده از آن بتوانند بازارهدف خود را متناسب با خدمات مطلوب خود از شهر های کوچک شروع کرده و آن را گسترش دهند.

شرکت-نرم-افزاری-ویستا

مراحل انجام کار

ابتدا جلسات زیادی بین شرکت ریورس و مجموعه ویستا برقرار شد.در جلسات اول شروع به بحث درباره نحوه فرایندکار متناسب با مدل کسب و کار تجاری صورت گرفت.هدف گذاری شرکت ریورس روی این مسعله بود که تا قبل از شروع دوره جدیده مدارس در شهر های مذکور،اپلیکیشن بصورت کامل آماده خدمت دهی باشد.پس از بررسی تمام فرایند های اپلیکیشن مورد نظر،تیم طراحی ویستا شروع به طراحی وایرفریم و همچنین ui اپ با در نظر گرفتن بروزترین متود طراحی کرد.

با توجه به هماهنگی های مفید صورت گرفته توسط طرفین نمونه اولیه و یا به اصطلاح prototype  در بازه زمانی کمتری ساخته شد و پس از آن شروع به کدنویسی اپلیکیشن با تکنولوژی React Native .

طراحی-سایت-حرفه-ای

نتیجه نهایی

یکی از مهم ترین مواردی که باعث بهبود بهروری و کارایی یک اپلیکیشن حرفه ای می شود،استفاده از بروز ترین متود طراحی و کدنویسی است.به طور تقریبی پس از 45 روز از شروع برنامه نویسی اپلیکیشن،اپ بصورت کامل آماده خدمت دهی شد.پس از گذراندن یک دوره آزمایشی 15 روزه در یک جامعه هدف کوچک،میزان رضایت مندی کاربرانی که از این اپ استفاده کرده بودند 87% درصد بود.پس از گرفتن نمره قبولی در فضای آزمایشی اپ،اصلاحات و اقدامات مودرنیاز تکمیلی برای اپلیکیشن انجام شد و بر روی play store قرار گرفت و با استقابل زیادی از کاربران شهر های سنت جونز قرار گرفت.

با وجود اوبر می توان پیشرفت کرد ؟!

تحلیل بازار و نیازسنجی

در اولین قدم بسیار دشوار بود طرحی پیاده سازی شود که مردم بتوانند به آن اعتماد کنند و در کنار اپ های تاکسی مختلف دیگر از ویکسی نیز استفاده کنند.مهم ترین مزیتی که برای شروع پروژه در اختیار تیم ما بود،این نکته بود که اپ اوبر در یک سری از شهر های کشور کانادا به علت محدودیت های نمایندگی خود،خدماتی را ارائه نمیداد.همین نکته فرصت مناسبی بود برای ایجاد راه اندازی اپلیکیشن تاکسی یاب ویکسی و ایجاد اعتماد سازی و توسعه پروژه در فاز های مختلف عملیات.

به این ترتیب مراحل اجرای پروژه در 3 فاز کلی خلاصه شد؛ 1-مدل سنجی فرایند پروژه 2-ایجاد نمونه اولیه یا prototype اپلیکیشن 3- پیاده سازی مدل و بروزرسانی

تاکسی-یاب

طراحی وایرفریم و نمای اپلیکیشن

طراحی-اپ-تاکسی
با فیلتر شکن اجرا کنید !

اهمیت نمونه اولیه و وایرفریم

اصولا یکی از مهم ترین مواردی که در پروژه هایی در سطح مختلف حائز اهمیت است،بحث قیمت و نمونه نهایی پروژه است.با استفاده از prototype و وایرفریم پروژه می توان کیفیت و قیمت نهایی پروژه را با ضریب خطای بسیار پایین ارزیابی کرد.همچنین با استفاده از نمونه اولیه می توانید روی اِلمان های گرافیکی نظیر رنگ،طراحی و … نتیجه گیری دقیق تری داشته باشید.

در این پروژه ابتدا مدل بصورت فرایند محور بصورت کامل تشریح شد و حالت های مختلفی که کاربر با آن درگیر است را بررسی کردیم.سپس به ایجاد یک وایرفریم با جزئیات کامل کرده و بعد از تایید نهایی وایرفریم،شروع به ساخت نهایی UI که شامل موارد گرافیکی و دیداری اپلیکیشن است. 

نمای اپلیکیشن

اپ-تاکسی-آنلاین
اپ-تاکسی

دیگر نمونه کارهای اپلیکیشن