تفاوت حسابداری و حسابرسی

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست ؟

فهرست مطالب

من مریم هستم و حسابدار شرکت می خوام شمارو با حسابداری و تفاوتش با حسابرسی بیشتر آشنا کنم و بطور کلی توضیحاتی در رابطه با امور مالی کسب و کار بهتون بگم .. با من همراه باشید 🙂

حسابداری چیست؟

هنگامیکه فرآیند حسابداری به پایان می رسد، حسابرسی برای مشخص شدن درستی و منصفانه بودن خروجی ارائه شده از حساب ها شروع می شود. حسابداری به عمل ثبت و حفظ اسناد و مدارک و تهیه صورت های مالی و همچنین ارائه گزارش های مالی گفته می شود. حسابداری توسط خود شرکت ها و یا کسب و کارها انجام می شود. بطور کلی حسابداری زبان کسب و کار می باشد.

حسابرسی و حسابداری

وظایف حسابدار چیست ؟

حسابرسی چیست ؟

حسابرسی به بررسی منظم سوابق مالی جهت شناسایی تفاوت ها و هر عملی غیر منطبقی در کسب و کار گفته می شود. کار حسابرسان بعد از کار حسابداران آغاز می شود و حسابرس به بررسی گزارش های مالی می پردازد. انواع مختلفی حسابرسی داریم که شامل : حسابرسی قانونی، حسابرسی مالی، حسابرسی عملیاتی، حسابرسی رعایتی و حسابرسی داخلی می باشد.

وظایف حسابرس چیست ؟

گاهی حسابرسان کارهای حسابداران را نجام می دهند و گاهی مسئولیت هایی متفاوت از مسئولیت های حسابداران را بر عهده دارند. در بسیاری از کسب و کارها وظایف حسابداری و حسابرسی را بجای یکدیگر استفاده می کنند و یا یک نفر هر دو نقش یا وظیفه را بر عهده دارد.

مهارت های مورد نیاز

مهارت در ارتباطات کتبی:

مهارت ارئه گزارشات پیشرفته ، شفاف و دقیق از وظایف حسابداران و حسابرسان می باشد. یک حسابدار باید بتواند گزارشاتی قابل فهم و با دقت به مدیریان شرکت ارائه دهد. این گزارش ها و مستندات موجب می شود تا عملیات مالی شرکت با دقت و صحت بیشتری رصد شود و در طولانی مدت با مشکلات مالی روبرو نشوند.

ریاضیات:

یک حسابدار یا حسابرس باید ریاضیات پایه تا پیشرفته را بخوبی بداند تا کمتر در امور مالی دچار مشکل شود.

سازماندهی:

سازمان دهی اطلاعات بعد از دریافت اطلاعات مالی از افراد و گزارش گیری بسیار حائز اهمیت می باشد.

مهارت کار با کامپیوتر و نرم افزار حسابداری :

حسابداران و یا حسابرسان برای اینکه بتوانند اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی را تجزیه و تحلیل کنند لازم است مهارت کار با کامپیوتر و نرم افزار حسابداری آنلاین را بدانند. 

تمرکز و حل مسئله :

یک حسابدار باید بتواند  بر تمام مسائل مالی و گزارش ها تمرکز کافی داشته باشد و بهترین توصیه ها را به مدیر دهد.حسابرس نیز روی هر مرحله از فرآیند تمرکز و دقت داشته باشد تا هر خطا یا تقلبی را تشخیص دهد. همچنین مهارت حل مسئله نیز برای حفظ تعادل در دفاتر حسابداری از دیگر مهارت هایی است که حسابدار و حسابرس به آن نیاز دارد.

نتیجه گیری

شما برای داشتن یک سیتم مالی مناسب و ایده آل بهتر است حسابدار و حسابرس داشته باشید. حسابرس بعد از انجام عملیات حسابداری حساب ها و امور مالی را مورد بررسی قرار می دهد و به کلیه گزارش ها رسیدگی می کند تا در صورت هر گونه مغایرت اقدامات لازم را انجام دهد.

همانطور که حسابداری ، انجام محاسباتت مالی و گزارش گیری و … برای یک شرکت یا ارگان ضروری است حسابرسی یا بررسی امور حسابداری از نظر سلامت و صحت اطلاعات و تطبیق دهی با قوانین نیز ضروری می باشد. بسیاری از شرکت های برای کارهای حسابرسی به حسابرسان خارجی اکتفا می کنند.

بطور کلی هر دو حرفه مناسب کسانی است که به امور مالی و کار کردن با ارقام علاقه دارند. در صورتیکه قصد دارید مدرک کارشناسی ارشد حسابداری یا مدرک حسابداری عمومی دریافت نمایید در هر دو حرفه می توانید فعالیت نمایید.

از نظر حقوق و درآمد یک حسابدار در میان شغل های دیگر در ایران خوب است. البته که شغل حسابداری و حسابرسی با اعداد و رقام و امور مالی روبروست و حساسیت بالایی دارد.

درخواست خود را ارسال کنید

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را از دست ندهید