جهت ارتباط با مجموعه ویستا با شماره 88551470-021 تماس بگیرید  

آموزش نحوه طراحی اپلیکیشن

مقایسه-برنامه-نویسی-اپلیکیشن

امروزه اپلیکیشن های موبایل جایگاه ویژه ای نزد افراد مختلف جامعه دارند.باتوجه به پیشرفت گوشی های هوشمند میزان استفاده کنندگان از اپلیکیشن ها برای رفع نیاز های خود بسیار حائز اهمیت است.به همین دلیل امروزه شرکت هایی که خدمات طراحی اپلیکیشن موبایل ارائه میدهند رو به افزایش است.به همین دلیل سعی داریم به بررسی کلی نحوه  ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید و ios به صورت کامل بپردازیم،با ما همراه باشید …

در این مطلب قصد داریم نگاه کاملی داشته باشیم به نحوه طراحی اپلیکشن و ساخت انواع مدل های اپلیکیشن.امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون پلتفرم ها و فریم ورک های مختلف،ابزار های زیادی برای طراحی اپلیکیشن وجود دارد.4 مدل از بهترین ابزار ها React Native ، xamarin ، java و swift میباشد.به همین دلیل در این مطلب سعی داریم این 4 ابزار را بصورت کامل در ابتدا تعریف کرده و سپس به بررسی دقیق هر کدام بپردازیم.

قبل از درخواست طراحی اپلیکیشن باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

امروزه خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی کامل از ملزومات مورد نیاز برای ساخت اپلیکیشن ، به شرکت های مختلفی رجوع می کنند.در این بین هستند شرکت هایی که منافع مالی را نسبت به کیفیت اپلیکشن ترجیح میدهند و درکنار ارائه کیفیت نامطلوب،هزینه بسیار زیادی را از مشتریان دریافت می کنند.به همین دلیل قبل از شروع در خواست طراحی اپلیکیشن،نیاز است یک سری اصول و قواعدی را بصورت کامل به آن مُشرف باشید.

وایرفریم

1-تکمیل فایل داکیومنت یا پروپزال

در ابتدای پروژه کارفرمای محترم بایستی یک فایل داکیومنت یا پروپزال از ویژگی هایی اپلیکیشن برای شرکت آماده کند.ویژگی هایی اپلیکیشن می تواند شامل حالت تعاملی اپ،ویژگی های ظاهری،حالت های مختلف و … باشد.

اپلیکیشن-ویستا

2-جلسات فنی با شرکت نرم افزاری

پس از تکمیل فایل داکیومنت جلسات فنی و تخصصی با شرکت نرم افزاری برگذار می شود و همه ویژگی های مطرح شد در داکیومنت بصورت کامل بررسی شده.پس از اولین جلسه از طرف شرکت نرم افزاری یک بازه قیمتی برای اپ موردنظر بیان می شود.

نمونه-اولیه-اپ

3-طراحی نمونه اولیه یا prototype

نمونه اولیه یا prototype یکی از مهم ترین بخش های کار محسوب می شود چرا که همه ویژگی های ظاهری و تعاملی اپلیکیشن در آن دخیل است.در این مرحله شما می توانید درباره همه موارد اپلیکیشن بصورت کامل نظر دهید.

شروع ارزیابی ابزار ها

برای شروع ابتدا به زبان های برنامه نویسی جاوا و سوئیفت می پردازیم چرا که نسبت به React Native و Xamarin قدیمی تر هستند

معرفی زبان برنامه نویسی سوئیفت – Swift

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ارائه شده و برای توسعه iOS، macOS، watchOS و tvOS استفاده می شود.درحالت کلی سوئیفت یک زبان برنامه نویسی چند شیوه ای و از نوع کامپایلری است.هدف اصلی سوئیفت امنیت بیشتر اپلیکیشن های تولیدی است اما در عین حال نگارش کدنویسی آن بسیار خلاصه تر و کوتاه تر است.سوئیفت عموما برای توسعهٔ سیستم عامل های ارائه شده توسط اپل به کار میرود. یکی از پرکاربردترین سیستم های در حال توسعه با این زبان IOS هست که بر روی iPhone های اپل در حال کار هستند.

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد که با همکاری برنامه‌نویسان اپل ادامه پیدا کرد. سویفت از زبان‌های Objective-C، Rust، Haskell، Ruby، Python، C#، CLU و بسیاری دیگر از زبان‌ها الهام گرفته‌شده‌است. در ۲ ژوئن ۲۰۱۴، برنامهٔ موبایل کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان (WWDC) به عنوان اولین برنامه به زبان سویفت نوشته و منتشر شد. نسخهٔ آزمایشی زبان سویفت برای توسعه‌دهندگان رسمی اپل در کنفرانس در دسترس قرار گرفت ولی اپل قولی نداد که کد نسخهٔ آزمایشی با کدهای نسخهٔ نهایی سازگاری داشته باشد، البته اپل برنامه‌ریزی کرده بود تا مبدل کدهای آزمایشی به کدهای نهایی را در زمان عرضهٔ نسخهٔ نهایی منتشر کند.

سازنده-سوئیفت

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد که با همکاری برنامه‌نویسان اپل ادامه پیدا کرد.

معرفی زبان برنامه نویسی جاوا – java

معمولا هنگامی که صحبت از برنامه نویسی اندروید میشه،اولین،قدمی ترین و محبوب ترین گزینه زبان برنامه نویسی جاوا است.درواقع جاوا زبان برنامه نویسی رسمی اندروید است و این به معنی این است که گوگل بیشترین پشتیبانی را از این زبان برنامه نویسی خواهد کرد.بیشتر اپلیکیشن های قدیمی در گوگل پلی،از طریق این زبان برنامه نویسی ساخته شده اند.اما مسعله ای که هست،جاوا مقدار زیادی پیچیده است و این پیچیدگی بزرگترین چالش را برای افراد طراحی اپلیکیشن ایجاد خواهد کرد.چرا که ماهیت این زبان برنامه نویسی یک فضای شی گرا با موضوعات گیج کننده است،مثل ساختارها،خطاهای اشاره گر و بسیاری از ساختار دیگر که اگر فضای SDK اندروید نیز به آن اضافه کنیم،بسیار این پیچیدگی بیشتر می شود.از دیگر سختی کار جاوا می توان به این موضوع اشاره کرده که معمولا برای SDK های مختلف اندروید باید کدنویسی های مجزا نوشته شود.البته همه این موارد به این معنی نیست که زبان حاوا،یک زبان برنامه نویسی مخرب و بد است.این اشتباه بزرگیست که در جامعه برنامه نویسی هم وجود دارد.درکنار همه سختی ها و دشواری هایی که در زبان برنامه نویسی جاوا وجود دارد،شما می توانید یک کد تمیز ( Clean code ) را بنویسید.همچنین لازم به ذکر است طبق تحقیقاتی صورت گرفته از جدول اینترنتی PYPL،جاوا محبوب ترین زبان برنامه نویسی بین برنامه نویسان انتخاب شده 🙂

سازنده-جاوا

جاوا توسط جیمز گاسلینگ در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و در قسمت‌های زیادی از برنامه نویسی مورد استفاده قرار گرفت.

همانطور که توضیحات کلی این دو ابزار بصورت خلاصه گفته شد،متوجه شدیم که جاوا بصورت اختصاصی صرفا برای پلتفرم اندوید کدنویسی خواهد شد و همچنین سوئیفت برای پلتفرم ios .برای مقایسه فضای این ابزار ها 5 اِلمان مهم را به صورت خلاصه بررسی کردیم و نتایج بصورت زیر است؛

مقایسه-طراحی-اپ

معرفی زبان برنامه نویسی ریکت نیتیو - React-native

یکی از نیاز های برنامه نویسان،زبان برنامه نویسی ای بود که بتوانند با یادگیری آن برنامه هایی بنویسند که روی پلتفرم های مختلف قابل اجرا باشه.تا اینکه بالاخره فیسبوک در ابتدای سال 2013 اولین نسخه stable از یک کتابخونه جاوا اسکریپت به نام ReactJs  رو که برای توسعه وب اپلیکیشن و همچنین ساخت اپلیکیشن مورد استفاده قرار میگرفت،بصورت open-source روی  GitHub منتشر کرد.

در اواخر مارس 2015 بود که فیسبوک یک فریم ورک جدید به اسم React Native منتشر کرد که اجازه ساخت اپلیکیشن موبایل با استفاده از جاوا اسکریپت و React میداد.مزیت اصلی استفاده از React Native  صرفه جویی در زمان است و با سرعت بالا میتوان به ساخت اپلیکیشن هایی با ظاهر زیبا،تجربه کاربری جذاب و کیفیت عالی طراحی کرد.این فریم ورک باعث ایجاد یک پایگاه کد منفرد می‌شود که می‌تواند برای ios و اندروید ترکیب شود، این کار باعث می‌شود که مهندسان انرژی کمتری را در کد نویسی صرف کنند.همچنین با استفاده از این فریم ورک برنامه سریعتر بارگذاری می شود.

اتفاقی که می افتد این است که React Native یک پل میان برنامه ای که ما به زبان جاوااسکریپت نوشته ایم و واسط (API) های دسترسی به ماژول های اصلی سیستم عامل (اندروید و iOS) ایجاد می کند و بنابراین برنامه شما با استفاده از اجزای واقعی UI موبایل ایجاد می شود، نه webview!برای دسترسی به اکثر ویژگی های مهم موبایل، React Native واسط هایی را درنظر گرفته است. به عنوان مثال برای دسترسی به دوربین، دسترسی به موقعیت مکانی (location)، ذخیره ی اطلاعات برنامه در حافظه تلفن همراه و … .

 

طراحی-اپلیکیشن

چند اپلیکیشن که با React طراحی شدند:

  • Facebook
  • Bloomberg
  • Walmart
  • Instagram
  • Delivery.com

 

طراحی-اپلیکیشن

در اواخر مارس 2015 بود که فیسبوک یک فریم ورک جدید به اسم React Native منتشر کرد که اجازه ساخت اپلیکیشن میداد.

معرفی زبان برنامه نویسی زامارین - Xamarin

Xamarin  ابزاری قدرتمند و از زیر مجمموعه های شرکت مایکروسافت می باشد، که برای طراحی و ساخت اپلیکیشن ها که در تمام گوشی های موبایل تحت سیستم  عامل های متفاوت بکار گرفته میشود.در واقع Xamarin یک پلتفرم انعطاف پذیر است که کد های سی شارپ را به راحتی در سیستم عامل های مختلف تلفن همراه کامپایل می کند و هرچیزی که برنامه نویسان برای ساخت اپلیکیشن حرفه ای نیاز دارند را فراهم کرده است.Xamarin برای ویژوال استودیو یک افزونه است،اگر با برنامه ویژوال استودیو آشنایی دارید میتوانید این افزونه را بر روی این نرم افزار نصب کنید و با استفاده از آن برنامه های مورد نیاز خود را بسازید.

Xamarin  سالانه آپدیت های زیادی را منتشر کرده است.در آخرین انتشار از تکنولوژی رونمایی کرده است که به کمک آن میتوان با یک بار کد نویسی چندین خروجی گرفت.برنامه نویسان میتوانند با صرف زمان کم و حجم کد نویسی خیلی کمتری سه خروجی ویندوز،ios و اندروید را دریافت کنند.همچنین Xamarin  به شما اجازه افزودن مولفه هایی مانند جداول،نمودار ها،نمایه ها زیبا و … را میدهد.

با این نرم افزار به راحتی می توان با استفاده از همان مهارت های #C برنامه اندروید تولید نمود و دیگر لازم نیست که سختی یادگیری زبان جاوا را تحمل کرد.با استفاده از زامارین می‌توان یک کد #C را روی ۲.۶ میلیارد دستگاه اجرا کرد! 

طراحی-اپلیکیشن

چند اپلیکیشن که با Xamarin طراحی شدند:

 

  • OlO
  • Storyo
  • MRW
  • PictureX
  • Captio
طراحی-اپلیکیشن

زامارین یک شرکت تحت مالکیت شرکت مایکروسافت می باشد که در ماه می سال ۲۰۱۱ تاسیس شد.

مقایسه React-Native با Xamarin

سهم بازار

React-Natine:میزان استفاده از react native به طور چشم گیری افزایش یافته.اگر شما در گوگل به جست و جو عبارت ساخت اپلیکیشن و یا نحوه طراحی اپلیکیشن بپردازید،خواهید دید که توسعه دهندگان اپلیکیشن امروزه بیشتر از react native استفاده می کنند در مقبال xamarin.

Xamarin:با توجه به اینکه تنها 6 سال از عمر زامارین گذشته است،بیش از 15هزار شرکت در درنیا از این تکنولوژی استفاده میکنند.

نتیجه:هر دو پلتفرم در این بخش تقریبا با یکدیگر برابری میکنند.

هزینه

React-Native:ابزاری کاملا رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای برای ساخت اپلیکیشن اندروید و ios ندارد.تنها محدودیتی این فریم وردک مربوط به خروجی گرفتن ios میباشد که نیاز به مک دارد.

Xamarin:به صورت پایه رایگان می باشد اما برای داشتن آن در سطح بالاتر باید هزینه کنید.

نتیجه:برتری با React-Native

فریم ورک

React-Native: react native از جریان داده‌ای که در react پیاده‌سازی شده است استفاده می‌کند. استفاده از این جریان می‌تواند کارایی ساخت اپلیکیشن و فضای کلی خود اپلیکیشن را بالا ببرد.

Xamarin: اگر قبلا با معماری‌هایی مانند ASP.NET MVC و یا دیگر معماری‌های مایکروسافت کار کرده باشید، بنابراین زامارین با شما سازگاری بیشتری دارد. در زامارین از معماری MVVM استفاده می شود.

نتیجه: هر دو پلتفرم در این بخش تقریبا با یکدیگر برابری میکنند.

محیط توسعه

React-Native: ری‌اکت نیتیو به شما این قابلیت را می‌دهد تا از کد ادیتوری استفاده کنید که با آن راحت هستید.همچنین به شما اجازه استفاده از Expo را در روند کامپایلینگ میدهد.علاوه بر این به شما این قابلیت را می‌دهد تا بعد از ایجاد تغییرات در کدها، نیازی به بارگذاری مجدد کامل اپلیکیشن نداشته باشید.

Xamarin: محیط توسعه زامارین بسیار قدرتمندتر عمل می‌کند، شما قابلیت توسعه کدهای اپلیکیشن مربوط به IOS را در این محیط دارید.بنابراین روند رفع اشکال کردن در زامارین بسیار بهتر از ری‌اکت نیتیو است.

نتیجه:برتری با Xamarin

روند کامپایل شدن

React-Native: استفاده از کامپایل JIT (دقیقا در لحظه) در زمان توسعه ی اپلیکیشن های iOS وجود ندارد، بنابراین React Native به تفسیر کد جاوااسکریپت بازمیگردد و در سطح داخلی از JavaScriptCore ارائه شده توسط iOS استفاده می کند. JavaScriptCore در اندروید نیز استفاده شده است اما در اندروید چیزی وجود ندارد که از JIT جلوگیری کند.

Xamarin: زبان C#، کامپایل JIT و AOT (پیش از زمان) را ممکن می سازد اما از آنجایی که کامپایل JIT با iOS ممکن نیست،Xamarin اپلیکیشن را به صورت AOT کامپایل می کند. بجز برخی محدودیت ها کدهایی که به صورت AOT کامپایل می شوند سریع تر اجرا می شوند. در اندروید حالت پیش فرض JIT است اما می توانید تنظیم کنید که از AOT استفاده کند.

نتیجه:برتری با Xamarin

کامپوننت های آماده

React-Native:همه کامپوننت های react را میتوانید در یک مکان مشاهده کنید،همچنین مستندات خوبی برای آن نوشته شده است.به این ترتیب فضای مناسبی ایجاد خواهد شد برای ساخت اپلیکیشن در کامپوننت های مختلف

Xamarin: کامپوننت‌های زامارین در بین NuGet و قسمت کامپوننت استور جداسازی شده است.ولی مستندات در این پلتفرم می‌تواند بهبود یابد.مانند react native برای ساخت اپلیکیشن بستر مناسبی را محیا کرده که کاربران بتوانند از آن استفاده کنند 

نتیجه: هر دو پلتفرم در این بخش تقریبا با یکدیگر برابری میکنند اما React-Native بهتر عمل کرده است.

انجمن ها و کمک ها

React-Native:به علت جدیدتر و جوان تر بودن،از نظر انجمن‌ها از کمیت کمتری برخوردار می باشد.اما باتوجه به بروز بودن و آپدیت های مداوم،می توان آن را جزو ابزار مناسبی برای ساخت و طراحی اپلیکیشن دانست.

Xamarin:از کمک های بسیار بیشتری برخوردار است و در اینترنت نیز میتوانید آن ها را مشاهده کنید.اما نکته ای که هست بعلت قدیمی بودن و نبود آپدیت های مداوم،نمی توان آن را ابزاری مناسب دانست.

نتیجه: برتری با react native

 

برنده نهایی،کدام متود است ؟!

اصولا برای توسعه و ساخت اپلیکیشن نمی توان یک متود را بعنوان الگو اصلی برای طراحی آن در نظر گرفت.چرا که امروزه در بستر های مختلف نرم افزار،روز به روز فریم ورک های درحال آپدیت شدن هستند و روش های بروزتر و توسعه یافته تری وارد بازار طراحی اپلیکیشن موبایل می شوند.

اما باتوحه به موارد گفته شده و نتیجه گیری های صورت گرفته از نحوه روند ساخت اپلیکیشن می توان به این نیتجه رسید که در بین بستر های فعلی تکنولوژی React native فضایی مناسبی برای ساخت اپلیکیشن با رابطه کاربری جذاب تر،مناسب هستند.هرچند که باز هم نمیشه به صورت کامل این فریم ورک را بعنوان الگوی اصلی طراحی اپلیکیشن و برنده نهایی این مقایسه دونست چرا که بنا به پروژه های مختلف و ویژگی های مختلف فریم ورک ها،ممکنه فضای توسعه و ساخت اپلکیشن ما نیز تغییر کنه.

ساخت-اپلیکشن

ارائه مشاوره رایگان ویستا

یکی از مهمترین گام ها برای شروع کسب و کار اینترنتی،مشخص شدن یک نقشه راه مطمعن و درسته ! چرا که بدون یک برنامه ریزی مشخص و دقیق خیلی از اهداف مهم زندگی از بین خواند رفت.به همین منظور شرکت ویستا،تیمی مجرب و حرفه ای از مشاوران کسب و کار را تشکیل داده تا بتوان همکاری با این مجموعه را برای مشتریان محترم،سود آور و مطلوب کنیم.

کافیست با مشاوران تخصصی ما تماس بگیرید و جزئیات کار خود را با ما درمیان بگذارید..

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter

دیگر مقالات طراحی اپلیکیشن

نحوه طراحی اپلیکیشن

نحوه طراحی اپلیکیشن

امروزه اپلیکیشن های موبایل جایگاه ویژه ای نزد افراد مختلف جامعه دارند.باتوجه…
طراحی سایت و اپلیکیشن

طراحی سایت و اپلیکیشن

طراحی اپلکیشن و سایت به صورت همگام و مرتبط با هم نیاز…
طراحی اپلیکیشن حرفه ای

طراحی اپلیکیشن حرفه ای

طراحی اپلیکیشن موبایل یکی از اصلی ترین دغدغه افرادی است که می…

خدمات طراحی اپلیکیشن ویستا

طراحی اپلیکیشن پرداخت

طراحی اپلیکیشن پرداخت این روزها بیشتر کارهایمان را بصورت آنلاین انجام می…
طراحی اپلیکیشن موزیک

طراحی اپلیکیشن موزیک

طراحی اپلیکیشن موزیک امروزه موسیقی بخشی جدا ناپذیر از زندگی ما شده…
قیمت طراحی اپلیکیشن

قیمت طراحی اپلیکیشن

در زمینه طراحی اپلیکیشن موبایل یکی از موضوعاتی که برای درخواست کنندگان…
5/5 (3 Reviews)