آموزش نحوه طراحی اپلیکیشن

مقایسه-برنامه-نویسی-اپلیکیشن

امروزه اپلیکیشن های موبایل جایگاه ویژه ای نزد افراد مختلف جامعه دارند.باتوجه به پیشرفت گوشی های هوشمند میزان استفاده کنندگان از اپلیکیشن ها برای رفع نیاز های خود بسیار حائز اهمیت است.به همین دلیل امروزه شرکت هایی که خدمات طراحی اپلیکیشن موبایل ارائه میدهند رو به افزایش است.به همین دلیل سعی داریم به بررسی کلی نحوه  ساخت اپلیکیشن موبایل اندروید و ios به صورت کامل بپردازیم،با ما همراه باشید …

در این مطلب قصد داریم نگاه کاملی داشته باشیم به نحوه طراحی اپلیکشن و ساخت انواع مدل های اپلیکیشن.امروزه با توجه به پیشرفت روزافزون پلتفرم ها و فریم ورک های مختلف،ابزار های زیادی برای طراحی اپلیکیشن وجود دارد.4 مدل از بهترین ابزار ها React Native ، xamarin ، java و swift میباشد.به همین دلیل در این مطلب سعی داریم این 4 ابزار را بصورت کامل در ابتدا تعریف کرده و سپس به بررسی دقیق هر کدام بپردازیم.

قبل از درخواست طراحی اپلیکیشن باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

امروزه خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی کامل از ملزومات مورد نیاز برای ساخت اپلیکیشن،به شرکت های مختلفی رجوع می کنند.در این بین هستند شرکت هایی که منافع مالی را نسبت به کیفیت اپلیکشن ترجیح میدهند و درکنار ارائه کیفیت نامطلوب،هزینه بسیار زیادی را از مشتریان دریافت می کنند.به همین دلیل قبل از شروع در خواست طراحی اپلیکیشن،نیاز است یک سری اصول و قواعدی را بصورت کامل به آن مُشرف باشید.

وایرفریم

1-تکمیل فایل داکیومنت یا پروپزال

در ابتدای پروژه کارفرمای محترم بایستی یک فایل داکیومنت یا پروپزال از ویژگی هایی اپلیکیشن برای شرکت آماده کند.ویژگی هایی اپلیکیشن می تواند شامل حالت تعاملی اپ،ویژگی های ظاهری،حالت های مختلف و … باشد.

اپلیکیشن-ویستا

2-جلسات فنی با شرکت نرم افزاری

پس از تکمیل فایل داکیومنت جلسات فنی و تخصصی با شرکت نرم افزاری برگذار می شود و همه ویژگی های مطرح شد در داکیومنت بصورت کامل بررسی شده.پس از اولین جلسه از طرف شرکت نرم افزاری یک بازه قیمتی برای اپ موردنظر بیان می شود.

نمونه-اولیه-اپ

3-طراحی نمونه اولیه یا prototype

نمونه اولیه یا prototype یکی از مهم ترین بخش های کار محسوب می شود چرا که همه ویژگی های ظاهری و تعاملی اپلیکیشن در آن دخیل است.در این مرحله شما می توانید درباره همه موارد اپلیکیشن بصورت کامل نظر دهید.

شروع ارزیابی ابزار ها

برای شروع ابتدا به زبان های برنامه نویسی جاوا و سوئیفت می پردازیم چرا که نسبت به React Native و Xamarin قدیمی تر هستند

معرفی زبان برنامه نویسی سوئیفت – Swift

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ارائه شده و برای توسعه iOS، macOS، watchOS و tvOS استفاده می شود.درحالت کلی سوئیفت یک زبان برنامه نویسی چند شیوه ای و از نوع کامپایلری است.هدف اصلی سوئیفت امنیت بیشتر اپلیکیشن های تولیدی است اما در عین حال نگارش کدنویسی آن بسیار خلاصه تر و کوتاه تر است.سوئیفت عموما برای توسعهٔ سیستم عامل های ارائه شده توسط اپل به کار میرود. یکی از پرکاربردترین سیستم های در حال توسعه با این زبان IOS هست که بر روی iPhone های اپل در حال کار هستند.

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد که با همکاری برنامه‌نویسان اپل ادامه پیدا کرد. سویفت از زبان‌های Objective-C، Rust، Haskell، Ruby، Python، C#، CLU و بسیاری دیگر از زبان‌ها الهام گرفته‌شده‌است. در ۲ ژوئن ۲۰۱۴، برنامهٔ موبایل کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان (WWDC) به عنوان اولین برنامه به زبان سویفت نوشته و منتشر شد. نسخهٔ آزمایشی زبان سویفت برای توسعه‌دهندگان رسمی اپل در کنفرانس در دسترس قرار گرفت ولی اپل قولی نداد که کد نسخهٔ آزمایشی با کدهای نسخهٔ نهایی سازگاری داشته باشد، البته اپل برنامه‌ریزی کرده بود تا مبدل کدهای آزمایشی به کدهای نهایی را در زمان عرضهٔ نسخهٔ نهایی منتشر کند.

سازنده-سوئیفت

توسعهٔ سویفت در سال ۲۰۱۰ توسط کریس لاتنر آغاز شد که با همکاری برنامه‌نویسان اپل ادامه پیدا کرد

معرفی زبان برنامه نویسی جاوا – java

معمولا هنگامی که صحبت از برنامه نویسی اندروید میشه،اولین،قدمی ترین و محبوب ترین گزینه زبان برنامه نویسی جاوا است.درواقع جاوا زبان برنامه نویسی رسمی اندروید است و این به معنی این است که گوگل بیشترین پشتیبانی را از این زبان برنامه نویسی خواهد کرد.بیشتر اپلیکیشن های قدیمی در گوگل پلی،از طریق این زبان برنامه نویسی ساخته شده اند.اما مسعله ای که هست،جاوا مقدار زیادی پیچیده است و این پیچیدگی بزرگترین چالش را برای افراد طراحی اپلیکیشن ایجاد خواهد کرد.چرا که ماهیت این زبان برنامه نویسی یک فضای شی گرا با موضوعات گیج کننده است،مثل ساختارها،خطاهای اشاره گر و بسیاری از ساختار دیگر که اگر فضای SDK اندروید نیز به آن اضافه کنیم،بسیار این پیچیدگی بیشتر می شود.از دیگر سختی کار جاوا می توان به این موضوع اشاره کرده که معمولا برای SDK های مختلف اندروید باید کدنویسی های مجزا نوشته شود.البته همه این موارد به این معنی نیست که زبان حاوا،یک زبان برنامه نویسی مخرب و بد است.این اشتباه بزرگیست که در جامعه برنامه نویسی هم وجود دارد.درکنار همه سختی ها و دشواری هایی که در زبان برنامه نویسی جاوا وجود دارد،شما می توانید یک کد تمیز ( Clean code ) را بنویسید.همجنین لازم به ذکر است طبق تحقیقاتی صورت گرفته از جدول اینترنتی PYPL،جاوا محبوب ترین زبان برنامه نویسی بین برنامه نویسان انتخاب شده 🙂

سازنده-جاوا

جاوا توسط جیمز گاسلینگ در سال ۱۹۹۵ منتشر شد و در قسمت‌های زیادی از برنامه نویسی مورد استفاده قرار گرفت.

همانطور که توضیحات کلی این دو ابزار بصورت خلاصه گفته شد،متوجه شدیم که جاوا بصورت اختصاصی صرفا برای پلتفرم اندوید کدنویسی خواهد شد و همچنین سوئیفت برای پلتفرم ios .برای مقایسه فضای این ابزار ها 5 اِلمان مهم را به صورت خلاصه بررسی کردیم و نتایج بصورت زیر است؛

مقایسه-طراحی-اپ