طراحی پورتال

قطعا در مورد طراحی پورتال (طراحی پرتال) و کارایی های آن سوال های زیادی در ذهن دارید که برای رسیدن به جواب به سایت های زیادی مراجعه کردید و جوابی نگرفته اید. به ساده ترین زبان ممکن در این صفحه به تمام سوالات شما جواب داده شده است.

پورتال چیست
طراحی پورتال -مشاوره طراحی پورتال

مشاوره رایگان طراحی پورتال

قبل از شروع هر کاری و گرفتن هر تصمیمی به شما پیشنهاد می کنیم با کارشناسان ویستا مشاوره داشته باشید و از راهنمایی و  تجربه آنها استفاده کنید. هر سوالی در مورد کارکرد های پورتال (طراحی پرتال) ، قیمت یا طراحی پورتال داشتید می توانید به راحتی از مشاورین ما بپرسید.

برای ارتباط برقرار کردن با کارشناسان شرکت نرم افزاری ویستا کافیست شماره تماس خود را وارد کرد و ارسال نمایید. 

تماس مستقیم با کارشناسان ویستا

طراحی پورتال چیست؟

طراحی پورتال (طراحی پورتال) پایگاهی است که از طریق وب در اختیار کاربران امکاناتی را میگذارد که به تبادل اطلاعات بپردازند و از منبع های مختلف اطلاعاتی را که جمع بندی کند و در اختیار کاربر قرار دهد.

البته با در نظر گرفتن دسترسی های خاص و تعریف شده برای کاربرهای مختلف که عضو آن سیستم پورتال هستند.در کل پورتال (پرتال) برای سرعت بخشیدن و حذف خطاهای انسانی در دنیای نرم افزاری امروزه نقش مهمی ایفا میکند.

طراحی پورتال چیست
طراحی پرتال

معنی و مفهوم پورتال(پرتال)چیست

پرتال از نظر لغوی به معنی و مفهوم دروازه یا درگاه است.درواقع در حوزه طراحی سایت اینترنتی معنا و مفهوم آن صفحه وبی را دارد که اطلاعاتی را از منبع های مختلف در یک شکل واحد جمع بندی نموده و به کاربران دسترسی آن را در راستای اعلام خواسته ها و نیاز هایش قرار میدهد. به طور معمول هر منبع اطلاعاتی در صفحه وب برای نمایش اطلاعات محدوده مشخص به خود را اشغال میکند،که بعضی اوقات کاربر هم میتواند مشخص کند کدام اطلاعات نمایش داده شود.

خلاصه تاریخچه پورتال

از همان روز هایی که سیستم های نرم افزاری در جهان به گونه ای شدند که دیگه لازم نبود برای استفاده ازیک برنامه ، برنامه های دیگر را بست طراحی سایت پورتال دیگر پا به دنیای اطلاعات گذاشت و به مرور زمان نسل های پیشرفته تری را ارائه کرد‍‍.

نسل اول

در نسل اول پورتال ها فقط محتوا، خوراک ها و مستندات ارائه میداد.به طور مثال که به کاربران مجموعه اطلاعاتی در خصوص سازمان یا شرکت خود ارائه میدهد،که این اطلاعات معمولا شامل اخبار مجموعه یا شرکت ، شرایط و فرمهای استخدام برای افراد ، چگونگی ارتباط با آنها اطلاعاتی مربوط به کارکنان ، مستندات رسمی مجموعه یا شرکت و سیاست های اعلام شده شرکت و همچنین لینک های ارتباطی است.

نسل دوم

یکی از تفاوت های نسل دوم و اول پورتال ها ، این بوده  که در محیط پورتال امکان همکاری مشتیارن وجود دارد،امکان همکاری متقابل در شرکت ها یا ادارات برای تیم های کاری به منظور انجام وظایفشان فراهم شده است.از جمله سرویس هایی که تفاوت دارد میتوان از سیستم مدیریت محتوا(سازماندهی مدیریت اطلاعات) نام برد و اشاره کرد به سرویس همکاری ، که امکان چت کردن همکاران و رد و بدل کردن ایمیل و تنظیم قرار ملاقات را فراهم میکرد.

نسل سوم

شروع کار نسل سوم با هدف تولید فضای مجازی تجارت الکترونیک به وجود آمد.این نوع پورتال ها نقطه اتصالی شد بین تولیدکنندگان، کارمندان، عرضه کنندگان، مشتریان است.کاربران هم میتوانند با هم دیگر در ارتباط باشند و به یکدیگر محتوا،امکانات و تجهیزات که پورتال ارائه میدهد را ارسال کنند و نیز اطلاعات  را در دسترس داشته باشند.ویژگی منحصر به فرد نسل سوم پورتال ها این است که اتوماتیک و بر اساس نقش کاربران هدفمند شده و ویژگی های مخصوص آن کاربر را ارائه میدهد.در کل نحوه نمایش اطلاعات ، امکانات و…بر اساس نقش هر کاربر متفاوت است.

ساخت پورتال

در واقع  طراحی سایت پورتال به نوعی وب سایت گفته میشود که در آن وب سایت کاربران به جز قابلیت خواندن مطالب و موضوعات قابل دسترس میتوانند خود کاربر عملکرد هایی را بر روی وب سایت انجام دهد.به عنوان مثال سایت های فروشگاهی در کل پورتال(پرتال) فروشگاهی به حساب میایند که درآن میتوانند کاربران کالاهای مورد نظر را به سبد خرید خود اضافه نموده و در آخر کالاهای موردنظر خود را ثبت سفارش میکنند.

سایت های فروشگاهی دارای قسمت کاربران میباشد تا کاربران در این سایت بتوانند سفارش های خود را مشاهده نمایند.در حقیقت به سایت هایی که در کل جنبه اطلاع رسانی خارج میگردد و کاربران در آن فعالیت هایی را میتوانند انجام دهد پورتال گفته میشود . طراحی پورتال بحث بسیار وسیعی دارد و ممکن است یک طراحی سایت فروشگاهی ویا یک سایت پیچیده ارتباط به مشتران باشد.

طراحی پورتال چیست
پورتال چیست

تفاوت بین طراحی سایت و  طراحی سایت  پورتال

در طراحی سایت ها و طراحی پورتال ها تفاوت های بنیادی در میان وب سایت ها و پورتال ها وجود دارد.مهمترین موارد این تفاوت ها به صورت خلاصه بیان شده است . پورتال به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی تعریف شده است . بر خلاف طراحی وب سایتها که ما را به سایت ها یا پورتال های موجود دیگر نسبت به درخواست ها راهنمایی میکند و تنها یک راهنما است و معمولا فرایند بهینه سازی سایت بروی آنها متفاوت است .

در طراحی سایت و طراحی پورتال سعی بر این است پورتال معمولا حاوی مطالبی که جنبه اطلاعات عمومی دارد باشد،مطالبی جمع اوری شده از منابع مختلف که معمولا دارای پراکندگی فراوانی هستند.اما مطالب موجود در یک وب سایت ، یک- ازمنبع محدودتری تهیه میشود ،دوم پراکندگی زیادی ندارد و تخصصی تر هستند.

پورتال سازمانی چیست؟

وب پورتال سازمانی یک پلتفرم مبتنی بر وب است که از منابع مختلفی اطلاعات را در یک رابطه واحد ذخیره میکند.

پورتال ها در واقع دروازه ورودی به یک بانک اطلاعاتی هستند به این منظور که شما را به سایت یا پایگاه خاص دعوت میکنند و به خودی خود دارای اطلاعات نیستند ، بلکه بیشتر به صورتی عملی راهنمایی میکنند و در دسترسی های مختلفی از یک سایت یا بانک اطلاعاتی را دراختیار کاربران قرار می دهد . این در حالی است که یک وب سایت میتواند دارای مقدار زیادی اطلاعات باشد و این اطلاعات فقط از طریق همان وب سایت قابل دسترسی کاربران می باشد و در کل طراحی پورتال سازمانی یکی از در حال حاضر یکی از اساسی ترین لزومات یک سازمان یا شرکت است .
انواع مختلفی از پورتال ها وجود دارد. مثلا ، پورتال خبری ، پورتال سازمانی ، اموزشی، تبلیغاتی و… همچنین سیستم های داخلی اعضا و نمایندگی ها و همچنین پورتال های خاص میتواند،نوع پورتال مورد استفاده شما باشد،که شرکت ویستا به شما این امکان رو میده که با مشاوره با کارشناس های زبده به بهترین شکل طراحی سایت پورتال را انجام دهید.

پورتال سازمانی

مشخصات و ویژگی های اصلی پورتال

قابلیت دسترسی اطلاعات

دسترسی به برنامه های کاربران
انجام امور روزمره کاری
امنیت و سرعت و دقت بالا
امکان جستجو
یک پارچگی مطالب
امکان سفارشی سازی
ارتباط با کابران دیگر
وظایف پورتال

 وظیفه اصلی پورتال

اطلاع رسانی های اختصاصی است اما قابلیت های انها موارد متعددی است مانند سیستمهای پرداخت الکترونیک،سیستم های نظرسنجی و امار ، سیستم های رزرواسیون و کارتابل وظایف و مکاتبات و سایر موارد را نیز شامل میشود .پورتال به کاربران خود نیز این امکان را میدهد که توسط اطلاعات ورودی خود مانند نام کاربری و کلمه عبور وارد سیستم شوند و بر حسب گروه کاربری خود که اجازه ورود به آن را دارند اطلاعات مورد نظر را میدهد که کاربران دسترسی داشته باشند ، درکل در پورتال ها سطح دسترسی های مختلف برای اشخاص یا گروه های مختلف میتوان تعیین کرد.

تعریف پورتال به زبان ساده

در واقع پورتال دریچه ای است که مخاطبان را وارد دنیایی از دانستنی های مختلف و مقالات مورد نظر مینماید . در واقع پورتال ها سیستم های ترکیبی هستند که جستجوی مطلب را برای کاربران سهل و آسان تر منماید . در اوایل پورتال ها در واقع برای جستجو استفاده میشد ولی با مرور زمان  و گسترش اینترنت ، سیستم های پورتال نیز همگام با سیستمهای نرم افزاری گسترش پیدا کرده و در دنیای امروز هر نوع کارایی را با پورتال میتوان انجام داد.

تعریف پورتال

مشکلاتی که پورتال سازمانی حل می کند

حصوصیت پورتال

به طور مثال اگر کسی بخواهد وام بگیرد،ابتدا باید اطلاعاتی را در مورد شرایط گرفتن وام بدست آورد که به طور معمول آن شخص به سراغ وب سایت آن بانک میرود. ولی اطلاعات دقیقی پیدا نمیکند و راهی بجزء تماس با پشتیبانی ندارد ، که حتی در صورت دسترسی به پشتیبا قطعا زمان گیر است در صورتی که یک پورتال self-service از این سردرگمی و اتلاف زمان به راحتیی جلوگیری میکند.
در کل پورتال به عنوان یک سیستم کاربر محور تعریف میشود. یعنی به این معنی که تمام امکانات پورتال به گونه ای پیش بینی شده که جواب گوی نیازهای هر کاربر باشد. معمولا در طراحی سایت ها یا طراحی پورتال ها (طراحی پرتال) ، اکثرا پورتال ها صرفا برای جنبه اقتصادی و کسب درآمد بیشتر ساخته شده است ، و کسب در آمد بیشتر خود را از طریق تبلیغات کسب مینماید.

سوالات متداول

حدودا میشه گفت همه کارها برای دقت بالاتر و  هزینه ، زمان کمتر احیاج به  طراحی پورتال دارد.

کافیه فقط با کارشناس های ما در ویستا برای طراحی پورتال تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید. 

مدت زمان برای یک پروزه طراحی پورتال بستگی به ویژگی ها و گستردگی آن دارد.

شرکت ویستا پشتیبانی طراحی سایت پورتال که خود انجام داده را تا 12 ماه تضمین میکند ، و در تمام مدت زمان پشتیبانی از شما هزینه ای دریافت نمیکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank
کارشناسان ویستا
برای پاسخگویی بهتر لطفا شماره تماس خود را وارد کنید

برای شروع گفتگو شماره تماس خودرا وارد کنید

blank blank