کاربرد های اپلیکیشن غیر متمرکز (dapp)

مزایای DAPP چیست؟

عملکرد DAPP ها چگونه است ؟

خدمات DAPP های ویستا که قابل به ارائه هستند

پلتفرم های DApp چیست؟

پلتفرم های DApp برای ساخت، اجرا و توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می شوند. راه‌حل‌های اخیر، هر برنامه رایانه‌ای است که بر خلاف برنامه‌های کاربردی سنتی که در سرور ذخیره می‌شوند، بر روی یک شبکه بلاک چین توزیع شده از گره‌های رایانه میزبان و ذخیره می‌شوند. چنین برنامه هایی اغلب بر روی اتریوم، پرکاربردترین پلتفرم برای توسعه DApps ساخته می شوند، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

پلتفرم های DApp چیست؟

برنامه های غیر متمرکز نیاز اساسی ما هستند ؟

DApp های در حال اجرا بر روی پلتفرم های خاص را می توان در صنایع مختلف مانند امور مالی، بازی، رسانه های اجتماعی و غیره استفاده کرد. آنها برای اهداف پروژه خاصی توسعه یافته اند و کد پشتیبانی آنها بر روی یک شبکه غیرمتمرکز P2P اجرا می شود.

برنامه ها قراردادهای هوشمندی را مستقر می کنند که شامل تمام شرایط لازم است. پلتفرم‌های بلاک چین به گره‌ها اجازه می‌دهند مستقل از یکدیگر اجرا شوند. اگر در یک گره مشکلی وجود داشته باشد، بقیه بدون مشکل به کار خود ادامه می دهند.

عملکرد DApp ها در چنین پلتفرم هایی کاملاً شفاف است، زیرا آنها در دفتر کل ثبت شده اند. آنها اعتماد بیشتری از کاربرانی که بر اطلاعات و دارایی ها کنترل دارند، به دست می آورند. همچنین، هیچ شخص ثالثی در تراکنش‌ها دخیل نیست زیرا مستقیماً بین کاربران انجام می‌شود. کاربران خرابی کمتری را تجربه می‌کنند زیرا DAppها نسبت به برنامه‌های متمرکز قوی‌تر هستند، زیرا اولی‌ها به سرور متکی نیستند. در مجموع، DApp ها از بسیاری جهات کارآمدتر از برنامه های کاربردی متمرکز استاندارد هستند.

قبل از ایجاد و اجرای Dapps، توسعه دهندگان باید پلتفرم مناسب را برای این هدف انتخاب کنند، زیرا آنها چندین گزینه دارند. توصیه می شود ویژگی های بلاک چین های مختلف از جمله مزایا و معایب آنها را در نظر بگیرید.

بهترین پلتفرم های توسعه DApps

دسترسی سریع به ارشیو محتوا

ساختار کلی برنامه‌های غیرمتمرکز چگونه است ؟

برای درک بهتر نحوه ساختار برنامه های غیرمتمرکز، ما برنامه های کاربردی وب معمولی را با برنامه های غیرمتمرکز مقایسه می کنیم.

همه برنامه های کاربردی وب معمولی از دو جزء اصلی تشکیل شده اند: FrontEnd و BackEnd.

برنامه غیرمتمرکز چیست؟

قسمتی از برنامه که کاربر آن را درک می کند front end نامیده می شود. این قسمت می تواند ظاهر برنامه، روش های ورود به برنامه، و  هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک است باشد.

به قسمتی که در پشت پس زمینه قرار دارد و نسبت به قسمت جلویی محاسبات و وظایف را بر عهده دارد back-end می گویند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از یک وب‌سایت بلیط بخرید، معمولاً وب‌سایت را باز می‌کنید و با front-end تعامل دارید. وقتی اطلاعات را وارد می کنید، برنامه آن اطلاعات را در باطن ذخیره می کند که شامل پایگاه داده سرور است. مفهوم دیگری به نام MiddleEnd وجود دارد که وظیفه ارتباط بین frontend و backend را بر عهده دارد.

برنامه‌های غیر متمرکز از کجا شروع شدند؟

امروزه بسیاری از ما به اپلیکیشن های موبایل خود معتاد شده ایم. در حالی که ما از آنها استفاده می کنیم، مطمئن هستیم که اطلاعات شخصی ما در نزد ارائه دهندگان کاملاً ایمن است. در واقع امروزه بسیاری از کسب و کارها خدمات رایگانی را به کاربران خود ارائه می دهند. در ازای این خدمات، کاربران (دانسته یا ندانسته) با فروش اطلاعات شخصی برای سود تبلیغاتی موافقت می کنند.

برنامه های غیرمتمرکز از کجا شروع شد؟
مثلا کسانی که ایمیل رایگان می فرستند. ارائه‌دهنده خدمات ایمیل شما اجازه دسترسی به صندوق ورودی ایمیل شما و کسب درآمد از تبلیغاتی که هنگام خواندن آن ایمیل برای شما ارسال می‌کند را دارد. اگرچه این روش برای تبلیغات بسیار رایج بود، اما با انتقادات شدیدی مواجه شد. این اعتراضات بین المللی شده و به بالاترین سطح سیاسی رسیده است.

به عنوان مثال، آنچه در سال 2018 برای داده های کمبریج آنالیتیکا رخ داد. اطلاعات شخصی کاربران از فضای اجتماعی جهانی از صفحات کاربری آنها جمع آوری شد و برای تبلیغات سیاسی فروخته شد. علاوه بر این، موارد متعدد دیگری نیز فاش شده است که در آن هکرها اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر را در سیستم عامل بین‌المللی ضبط کرده و به سرقت برده‌اند. داستان برنامه های غیرمتمرکز (DApps) در سال 2015 با راه اندازی اتریوم و ICO ها آغاز شد. برنامه هایی که پتانسیل بالایی برای حل این مشکل بزرگ داشتند.

رابطه برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه‌های اجتماعی

DApp ها برای شبکه های اجتماعی مانند Steem نیز مفید هستند. Steem یک شبکه اجتماعی است که از بلاک چین خود استفاده می کند و به کاربران ارز دیجیتال بومی خود، Steem را می دهد تا پست کنند و با دیگران تعامل داشته باشند. این شبکه اجتماعی را مانند فیس بوک در نظر بگیرید، به جز اینکه اطلاعات شخصی شما رمزگذاری شده است و برای آن پول دریافت می کنید. اگرچه این سرویس هنوز در مراحل اولیه خود است، اما Steam بدون تبلیغات توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.

اپلیکیشن غیرمتمرکز و متمرکز چه تفاوتی باهم دارند ؟

تفاوت بین برنامه غیرمتمرکز و برنامه متمرکز را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد. این تفاوت ها تقریباً در همان قسمت ها هستند، برنامه غیرمتمرکز با برنامه وب متفاوت است.

در یک برنامه متمرکز، ما یک پایگاه داده مرکزی و رابط کاربری داریم که پل بین پایگاه داده نصب شده محلی و برنامه است. اما در برنامه غیرمتمرکز، قرارداد هوشمند نقش یک پل ارتباطی را ایفا می کند. از سوی دیگر، بر خلاف یک برنامه غیرمتمرکز که در یک شبکه همتا به همتا میزبانی می شود، داده های آن در شبکه بلاک چین عمومی ذخیره می شود و برای همه قابل دسترسی است. برنامه متمرکز بیشتر داده ها را در محلی که برنامه نصب شده است ذخیره می کند و برخی از داده های لازم ممکن است از طریق اینترنت از سرور اصلی واقع در شرکت دریافت شود.

با وجود این تفاوت ها، کارایی اپلیکیشن غیرمتمرکز نه تنها کم است، بلکه استفاده از اپلیکیشن غیرمتمرکز مزایای شگفت انگیزی را به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین دستاوردهای اپلیکیشن غیرمتمرکز

به طور کلی می توان از پروژه های DeFi و Web 3.0 به عنوان دو دستاورد مهم برنامه های غیرمتمرکز نام برد که اولی در حال حاضر موجود است و دومی را می توان چشم اندازی چند ساله از برنامه های D دانست که نیازمند توجه عمومی است.

پشتیبانی ویستا

محمد رضایی

⭕ کارشناس پشتیبانی

اگر نیاز به دریافت راهنمایی و یا سوالی در رابطه با نحوه سفارش، برآورد هزینه، امکانات و یا… دارید همین حالا با ما تماس بگیرید یا شماره تماس خود را وارد بفرمائید و باقی کار رو بسپرید به ما :)

یا