طراحی اپ غیر متمرکز (dapp)

DAPP مخفف “Decentralized Applications” است. برنامه‌های غیرمتمرکز که به‌عنوان «dApps» یا «dapps» نیز شناخته می‌شوند، برنامه‌های دیجیتالی هستند که به‌جای تکیه بر یک رایانه، بر روی یک شبکه بلاک چین از رایانه‌های مختلف اجرا می‌شوند. از آنجایی که dApp ها غیرمتمرکز هستند، از کنترل و تداخل یک مقام واحد آزاد هستند. در واقع این گروه از برنامه ها یا اپلیکیشن هایی که به صورت غیرمتمرکز ارائه می شوند مانند برنامه های متمرکز بر روی یک سیستم واحد ذخیره نمی شوند، بلکه اطلاعات آنها بر روی گروهی از سیستم ها است. بنابراین امکان دسترسی گروه خاصی به اطلاعات عمومی کاربران در آنها وجود ندارد.

طراحی اپ غیر متمرکز (dapp)

کاربرد های اپلیکیشن غیر متمرکز (dapp)

DeFi

DeFi مخفف عبارت Decentralized Finance است، یک اصطلاح کلی که برای انواع ارزهای دیجیتال یا برنامه های مالی بلاک چین که برای حذف واسطه های مالی طراحی شده اند استفاده می شود.

blank

marketplace

بازار یکی از کارآمدترین مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی است که مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را به هم متصل می‌کند، اما این یک تعامل دو طرفه است که در نهایت به نفع مصرف‌کننده و مصرف‌کننده خواهد بود.

blank

Exchanger

تیم متخصص ما با ارائه بسته های گسترده از تولید و توسعه سایت صرافی ارز دیجیتال تا برندسازی و ورود شما به عرصه رقابت جهانی و کسب مقام در کنار شما خواهد بود.

blank

gambling

در این بازی شرط بندی، معامله با سرعت و دقت انجام می شود و پول بلافاصله در دسترس است. و بازیکنان می توانند هویت خود را در حین استفاده از این برنامه پنهان کنند

blank

game

بازی های غیرمتمرکز بازی هایی هستند که در آنها مرکزی وجود ندارد. هیچ کس آنها را مدیریت نمی کند و فقط بازیکنان توانایی تغییر در این بازی ها را دارند.

مزایای DAPP چیست؟

عملکرد DAPP ها چگونه است ؟

blank

متن باز بودن و ارائه شفافیت

blank

عدم سانسور اطلاعات

blank

حفظ حریم خصوصی کاربران

blank

توسعه‌پذیر

برای درک بهتر نحوه ساختار برنامه های غیرمتمرکز، ما برنامه های کاربردی وب معمولی را با برنامه های غیرمتمرکز مقایسه می کنیم.

همه برنامه های کاربردی وب معمولی از دو جزء اصلی تشکیل شده اند: FrontEnd و BackEnd.

برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

قسمتی از برنامه که کاربر آن را درک می کند front end نامیده می شود. این قسمت می تواند ظاهر برنامه، روش های ورود به برنامه، صداها و فیلم ها و یا هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک است باشد.

به قسمتی که در پشت پس زمینه قرار دارد و نسبت به قسمت جلویی محاسبات و وظایف را بر عهده دارد back-end می گویند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از یک وب‌سایت بلیط بخرید، معمولاً وب‌سایت را باز می‌کنید و با front-end تعامل دارید. وقتی اطلاعات را وارد می کنید، برنامه آن اطلاعات را در باطن ذخیره می کند که شامل پایگاه داده سرور است. مفهوم دیگری به نام MiddleEnd وجود دارد که وظیفه ارتباط بین frontend و backend را بر عهده دارد.

خدمات DAPP های ویستا که قابل به ارائه هستند

قابلیت اتصال آنلاین اپلیکیشن با سایت

یکی از نیاز های ضروری یک فروشگاه آنلاین بروزرسانی های مداوم محصولات و قیمت های آنها می باشد. این مورد در زمان طراحی سایت فروشگاهی لحاظ خواهد شد اما نکته ای که وجود دارد این است که در صورت درخواست یک اپلیکیشن منحصر به فرد، میان وب سایت شما و اپلیکیشن فروشگاهی یک همگام سازی وجود داشته باشد.

تمامی اپلیکیشن های طراحی شده توسط تیم ویستا این قابلیت را دارند که بصورت آنلاین با وب سایت اتصال داشته باشند. در صورت هرگونه تغییر در وب سایت بلافاصله در اپلیکیشن اعمال خواهد شد. اینکار دیگر نیازی به توسعه دهنده برنامه نخواهد داشت و شما براحتی این امکان را دارید تا با تغییر محتوای وب سایت خود در لحظه اپلیکیشن را نیز بروز رسانی نمایید. شرکت طراحی سایت ویستا با تیمی مجرب و حرفه ای خدمات طراحی سایت  را به صورت حرفه ای برای مشتری انجام خواهد داد.

طراحی صرافی آنلاین غیر متمرکز (Decentralized exchanger)

طراحی صرافی آنلاین غیر متمرکز (Decentralized exchanger)

طراحی یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX اجازه می دهد تا تراکنش ها به صورت غیرمتمرکز انجام شود و از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای حذف واسطه ها استفاده می کند. با یک صرافی غیرمتمرکز، کاربران می توانند بدون واریز ارزهای دیجیتال به کیف پول صرافی ها، تراکنش ها را از کیف پول خود انجام دهند. وقتی صحبت از خرید و فروش و مبادله ارزهای دیجیتال می شود، ذهن به سمت صرافی هایی مانند Binance و Coinbase می رود و این بی دلیل نیست. سهولت استفاده و محبوبیت آنها باعث شده است که افراد کمی نیاز به مبادلات دیگر را احساس کنند. اما ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال با نحوه عملکرد این صرافی ها در تضاد است.

هک و سرقت و همچنین امکان مسدود شدن دارایی ها، اصلی ترین خطراتی هستند که دارایی های معامله گران را در یک صرافی متمرکز تهدید می کنند. اما در یک صرافی غیرمتمرکز قابل اعتماد که دارای رمزگذاری کامل است، این خطرات دیگر وجود ندارند. در این صرافی ها، دارایی ها مستقیماً از کیف پول معامله گر گرفته می شود و هیچ شخص ثالثی ارزها را مدیریت نخواهد کرد. برای فعالیت در صرافی های غیرمتمرکز نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی و حساس نیست و تنها با اتصال کیف پول می توانید از خدمات یک DEX استفاده کنید.

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)

کلمه DeFi از کلمه Decentralized Finance گرفته شده است که در فارسی می تواند به معنای تامین مالی غیرمتمرکز باشد. DeFi به مجموعه ای از خدمات و محصولاتی اطلاق می شود که مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند و توسط هیچ شرکت یا سازمان شخص ثالثی مدیریت نمی شوند. هدف DeFi این است که عناصر متعارف سیستم های مالی سنتی را بگیرد، واسطه ها را از آن حذف کند و قراردادهای هوشمند را جایگزین آن کند. به عنوان مثال، یک عنصر رایج در سیستم های مالی سنتی، گرفتن وام از یک بانک است که در آن کارمندان بانک تمام کارها را برای شما انجام می دهند. در DeFi، عملیات وام دهی به واسطه ای مانند بانک و کارمندان آن نیازی ندارد و قراردادهای هوشمند پیاده سازی شده بر روی بلاک چین همه کارها را انجام می دهند.

طراحی فروشگاه‌های اینترنتی (Decentralized marketplace)

طراحی فروشگاه‌های اینترنتی (Decentralized marketplace)

فروشگاه بازار یک مدل فروشگاه اینترنتی است که به کاربر امکان خرید از تامین کنندگان و فروشندگان مختلف را می دهد. بازار غیرمتمرکز یک پلتفرم بازار آنلاین است که بر روی پلتفرم بلاک چین پیاده سازی شده است. یکی از معروف ترین بازارهای غیرمتمرکز پلیس در جهان، بازار باز است.

ممکن ها:
– حذف هر نوع واسطه بین خریدار و فروشنده – تعیین شرایط خرید و فروش توسط خریدار و فروشنده بدون دخالت واسطه – عدم نیاز به ارائه اطلاعات حساس شخصی در حساب کاربری – امکان امضای دیجیتال در معاملات و ناشناس بودن اطلاعات – شفافیت و تغییر ناپذیری شرایط و فرآیند خرید و فروش – پرداخت مستقیم و بدون واسطه بین خریدار و فروشنده – عدم دستکاری در معاملات – عدم نیاز به سیستم پرداخت شخص ثالث – وجود بازار دائمی – کاهش هزینه ها، افزایش سرعت، افزایش امنیت، کاهش ریسک و تقلب

شبکه بلاکچین سفارشی یا اختصاصی

شبکه بلاکچین سفارشی یا اختصاصی

شما دو راه حل کلی برای توسعه سیستم خود در شبکه بلاک چین دارید. اگر ایده شما می تواند در شبکه های موجود مانند اتریوم و ترون پیاده سازی شود، بهترین راه توسعه ایده و ایجاد یک ارز دیجیتال در پلتفرم های موجود است. اما اگر میزان کارمزد، نحوه عملکرد شبکه و درصد نوآوری و سفارشی سازی ایده به حدی است که امکان پیاده سازی آن بر روی پلتفرم های موجود وجود ندارد، بهترین راه توسعه یک بلاک چین اختصاصی برای شماست. توسعه بلاک چین اختصاصی برای سازمان ها و افرادی که با دارایی های دیجیتال کار می کنند مناسب تر است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که با سرمایه های دیجیتال کار می کنید، بهتر است یک بلاک چین سفارشی و قرارداد هوشمند متناسب با نیازهای کسب و کار خود ایجاد کنید. هزینه و زمان توسعه یک بلاک چین اختصاصی به طور طبیعی بالاتر است. اما اگر نگاه بلندمدت داشته باشید، با حذف هزینه های تراکنش در شبکه های موجود، هزینه کلی شما کاهش می یابد، تراکم شبکه و کندی تراکنش ها را تجربه نمی کنید، تغییرات در پروتکل های شبکه تاثیری بر کسب و کار شما نخواهد داشت.

توسعه قرارداد هوشمند

توسعه قرارداد هوشمند

خدمات ویستا در زمینه توسعه قراردادهای هوشمند شامل تهیه پیش نویس، آزمایش و توسعه قراردادها در شبکه های اتریوم، ترون، EOS… و شبکه های بلاک چین خصوصی است. ما به شما کمک می کنیم پلتفرمی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای کسب و کار شما باشد و در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند. به عبارت دیگر، پلتفرم های مختلفی وجود دارند که از تراکنش های همتا به همتای ایمن پشتیبانی می کنند. Ethereum، Hyper ledger، Tron، Stellar، EOS و… معروف ترین آنها هستند. ما بهینه ترین ها را برای پروژه های مشتریان خود معرفی و انتخاب می کنیم. در صورت موافقت و نیاز مشتری، ما امکان طراحی و توسعه شبکه انحصاری بلاک چین را داریم.

پلتفرم های DApp چیست؟

پلتفرم های DApp برای ساخت، اجرا و توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می شوند. راه‌حل‌های اخیر، هر برنامه رایانه‌ای است که بر خلاف برنامه‌های کاربردی سنتی که در سرور ذخیره می‌شوند، بر روی یک شبکه بلاک چین توزیع شده از گره‌های رایانه میزبان و ذخیره می‌شوند. چنین برنامه هایی اغلب بر روی اتریوم، پرکاربردترین پلتفرم برای توسعه DApps ساخته می شوند، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

پلتفرم های DApp چیست؟

برنامه های غیر متمرکز نیاز اساسی ما هستند ؟

DApp های در حال اجرا بر روی پلتفرم های خاص را می توان در صنایع مختلف مانند امور مالی، بازی، رسانه های اجتماعی و غیره استفاده کرد. آنها برای اهداف پروژه خاصی توسعه یافته اند و کد پشتیبانی آنها بر روی یک شبکه غیرمتمرکز P2P اجرا می شود.

برنامه ها قراردادهای هوشمندی را مستقر می کنند که شامل تمام شرایط لازم است. پلتفرم‌های بلاک چین به گره‌ها اجازه می‌دهند مستقل از یکدیگر اجرا شوند. اگر در یک گره مشکلی وجود داشته باشد، بقیه بدون مشکل به کار خود ادامه می دهند.

عملکرد DApp ها در چنین پلتفرم هایی کاملاً شفاف است، زیرا آنها در دفتر کل ثبت شده اند. آنها اعتماد بیشتری از کاربرانی که بر اطلاعات و دارایی ها کنترل دارند، به دست می آورند. همچنین، هیچ شخص ثالثی در تراکنش‌ها دخیل نیست زیرا مستقیماً بین کاربران انجام می‌شود. کاربران خرابی کمتری را تجربه می‌کنند زیرا DAppها نسبت به برنامه‌های متمرکز قوی‌تر هستند، زیرا اولی‌ها به سرور متکی نیستند. در مجموع، DApp ها از بسیاری جهات کارآمدتر از برنامه های کاربردی متمرکز استاندارد هستند.

قبل از ایجاد و اجرای Dapps، توسعه دهندگان باید پلتفرم مناسب را برای این هدف انتخاب کنند، زیرا آنها چندین گزینه دارند. توصیه می شود ویژگی های بلاک چین های مختلف از جمله مزایا و معایب آنها را در نظر بگیرید.

بهترین پلتفرم های توسعه DApps

Ethereum DApps

Ethereum DApps

اتریوم که در سال 2014 راه اندازی شد، همچنان بهترین پلتفرم در میان پلتفرم های توسعه DApps است. این پلتفرم به سرعت در سراسر جهان محبوب شد زیرا تراکنش های سریع تری را با کارمزد کمتر ارائه می کرد. همچنین، به مشتریان و توسعه دهندگان نرم افزار اجازه می دهد تا از قراردادهای هوشمند استفاده کنند.  دوم، آنها برنامه های خوداجرا هستند که می توانند جایگزین قراردادهای سنتی بین طرفین مانند خریداران و فروشندگان، وام گیرندگان و وام دهندگان و غیره شوند. از آنجایی که اطلاعات در یک زنجیره بلوکی ذخیره می شود، قراردادهای هوشمند را نمی توان تغییر داد. جدای از آن، اتریوم تمام ابزارهای لازم را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد تا در هنگام ایجاد DApps از آنها استفاده کنند. یکی از آنها Solidity است که یک زبان برنامه نویسی است.

Tron DApps

Tron DApps

ترون یک پلتفرم به اشتراک گذاری محتوای غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است. به عنوان یکی از پلتفرم های توسعه DApps، شبکه Tron برای کسانی که می خواهند محتوای خود را بدون نگرانی از دست دادن مالکیت به اشتراک بگذارند بسیار مفید است. بنابراین، این شبکه یک انتخاب عالی برای تولیدکنندگان محتوا و هنرمندان است.

در شبکه ترون، یک واحد اصلی حساب یا توکن وجود دارد که به نام Tronix (TRX) شناخته می شود. هنگام استفاده از راه حل های Tronix، کاربران با این ارز دیجیتال پاداش دریافت می کنند. هنگامی که از ارز دیجیتال Tron استفاده می شود، افراد کنترل کاملی بر داده ها و پاداش های خود دارند. کاربران این پلتفرم می توانند از شرط بندی آنلاین، رسانه های اجتماعی و سایر اشکال سرگرمی دیجیتال لذت ببرند.

یکی دیگر از مواردی که Tron را به یک پلتفرم توسعه DApps عالی تبدیل می کند این است که امکان استفاده از هر زبان سطح بالا را برای ایجاد قراردادهای هوشمند فراهم می کند.

EOS DApps

EOS DApps

برخی از جالب ترین ویژگی های EOS عبارتند از:

این پلتفرم رقیب مستقیم اتریوم و راه حلی عالی برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز است. که حتی “قاتل اتریوم” نامیده می شود. این پلتفرم در سال 2018 راه اندازی شد و از آن زمان تاکنون اپلیکیشن های جالب زیادی با استفاده از آن ساخته شده است و یکی از پلتفرم های توسعه DA محسوب می شود.

EOS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های کاملی ایجاد کنند. این پلتفرم شبیه به فروشگاه های برنامه مانند Google Play است، اما یک تفاوت عمده وجود دارد و آن عدم تمرکز کامل است.

DApp های مبتنی بر پلت فرم EOS را می توان در صنایع مختلف از جمله رسانه های اجتماعی، صرافی ها، شرط بندی و موارد دیگر یافت.

Stellar DApps

Stellar DApps

این پلتفرم انتخاب خوبی برای موارد زیر است:

رمزارز Stellar یک شبکه منبع باز برای ارزها و پرداخت ها است. Stellar به شما اجازه می دهد تا اشکال دیجیتالی پول از جمله دلار، پزو، بیت کوین و تقریباً هر ارز دیگری را ایجاد، ارسال و مبادله کنید. هدف از طراحی این شبکه این است که تمامی سیستم های مالی دنیا بتوانند در یک شبکه واحد با هم کار کنند.

این ارز دیجیتال صاحبی ندارد و در واقع متعلق به مردم است. نرم افزار Stellar بر روی یک شبکه غیرمتمرکز و منبع باز اجرا می شود و روزانه میلیون ها تراکنش را پردازش می کند. مانند بیت‌کوین و اتریوم، استلار برای همگام‌سازی شبکه‌اش به بلاک چین متکی است، اما تجربه کاربر نهایی بیشتر شبیه پول فیات است. این بدان معناست که Stellar سریع‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر از سایر سیستم‌های بلاک چین است.

Stellar ممکن است بهترین پلت فرم توسعه DApps برای کسانی باشد که می خواهند یک راه حل قابل اعتماد پرداخت همتا به همتا بسازند. این پلتفرم تجارت سریع بین هر جفت ارز را تضمین می کند. این بلاک چین برای ارائه یک حرکت پولی کم هزینه ایجاد شده است. ارز اصلی این پلتفرم استلار لومن (XLM) است. این پلتفرم انتخاب خوبی برای موارد زیر است:  EOS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های کاملی ایجاد کنند. این پلتفرم شبیه به فروشگاه های برنامه مانند Google Play است، اما یک تفاوت عمده وجود دارد و آن عدم تمرکز کامل است. DApp های مبتنی بر پلت فرم EOS را می توان در صنایع مختلف از جمله رسانه های اجتماعی، صرافی ها، شرط بندی و موارد دیگر یافت.

دسترسی سریع به ارشیو محتوا

ساختار کلی برنامه‌های غیرمتمرکز چگونه است ؟

برای درک بهتر نحوه ساختار برنامه های غیرمتمرکز، ما برنامه های کاربردی وب معمولی را با برنامه های غیرمتمرکز مقایسه می کنیم.

همه برنامه های کاربردی وب معمولی از دو جزء اصلی تشکیل شده اند: FrontEnd و BackEnd.

برنامه غیرمتمرکز چیست؟

قسمتی از برنامه که کاربر آن را درک می کند front end نامیده می شود. این قسمت می تواند ظاهر برنامه، روش های ورود به برنامه، و  هر چیز دیگری که برای کاربر قابل درک است باشد.

به قسمتی که در پشت پس زمینه قرار دارد و نسبت به قسمت جلویی محاسبات و وظایف را بر عهده دارد back-end می گویند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از یک وب‌سایت بلیط بخرید، معمولاً وب‌سایت را باز می‌کنید و با front-end تعامل دارید. وقتی اطلاعات را وارد می کنید، برنامه آن اطلاعات را در باطن ذخیره می کند که شامل پایگاه داده سرور است. مفهوم دیگری به نام MiddleEnd وجود دارد که وظیفه ارتباط بین frontend و backend را بر عهده دارد.

برنامه‌های غیر متمرکز از کجا شروع شدند؟

امروزه بسیاری از ما به اپلیکیشن های موبایل خود معتاد شده ایم. در حالی که ما از آنها استفاده می کنیم، مطمئن هستیم که اطلاعات شخصی ما در نزد ارائه دهندگان کاملاً ایمن است. در واقع امروزه بسیاری از کسب و کارها خدمات رایگانی را به کاربران خود ارائه می دهند. در ازای این خدمات، کاربران (دانسته یا ندانسته) با فروش اطلاعات شخصی برای سود تبلیغاتی موافقت می کنند.

برنامه های غیرمتمرکز از کجا شروع شد؟
مثلا کسانی که ایمیل رایگان می فرستند. ارائه‌دهنده خدمات ایمیل شما اجازه دسترسی به صندوق ورودی ایمیل شما و کسب درآمد از تبلیغاتی که هنگام خواندن آن ایمیل برای شما ارسال می‌کند را دارد. اگرچه این روش برای تبلیغات بسیار رایج بود، اما با انتقادات شدیدی مواجه شد. این اعتراضات بین المللی شده و به بالاترین سطح سیاسی رسیده است.

به عنوان مثال، آنچه در سال 2018 برای داده های کمبریج آنالیتیکا رخ داد. اطلاعات شخصی کاربران از فضای اجتماعی جهانی از صفحات کاربری آنها جمع آوری شد و برای تبلیغات سیاسی فروخته شد. علاوه بر این، موارد متعدد دیگری نیز فاش شده است که در آن هکرها اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر را در سیستم عامل بین‌المللی ضبط کرده و به سرقت برده‌اند. داستان برنامه های غیرمتمرکز (DApps) در سال 2015 با راه اندازی اتریوم و ICO ها آغاز شد. برنامه هایی که پتانسیل بالایی برای حل این مشکل بزرگ داشتند.

رابطه برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه‌های اجتماعی

DApp ها برای شبکه های اجتماعی مانند Steem نیز مفید هستند. Steem یک شبکه اجتماعی است که از بلاک چین خود استفاده می کند و به کاربران ارز دیجیتال بومی خود، Steem را می دهد تا پست کنند و با دیگران تعامل داشته باشند. این شبکه اجتماعی را مانند فیس بوک در نظر بگیرید، به جز اینکه اطلاعات شخصی شما رمزگذاری شده است و برای آن پول دریافت می کنید. اگرچه این سرویس هنوز در مراحل اولیه خود است، اما Steam بدون تبلیغات توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.

اپلیکیشن غیرمتمرکز و متمرکز چه تفاوتی باهم دارند ؟

تفاوت بین برنامه غیرمتمرکز و برنامه متمرکز را می توان به دو دسته طبقه بندی کرد. این تفاوت ها تقریباً در همان قسمت ها هستند، برنامه غیرمتمرکز با برنامه وب متفاوت است.

در یک برنامه متمرکز، ما یک پایگاه داده مرکزی و رابط کاربری داریم که پل بین پایگاه داده نصب شده محلی و برنامه است. اما در برنامه غیرمتمرکز، قرارداد هوشمند نقش یک پل ارتباطی را ایفا می کند. از سوی دیگر، بر خلاف یک برنامه غیرمتمرکز که در یک شبکه همتا به همتا میزبانی می شود، داده های آن در شبکه بلاک چین عمومی ذخیره می شود و برای همه قابل دسترسی است. برنامه متمرکز بیشتر داده ها را در محلی که برنامه نصب شده است ذخیره می کند و برخی از داده های لازم ممکن است از طریق اینترنت از سرور اصلی واقع در شرکت دریافت شود.

با وجود این تفاوت ها، کارایی اپلیکیشن غیرمتمرکز نه تنها کم است، بلکه استفاده از اپلیکیشن غیرمتمرکز مزایای شگفت انگیزی را به همراه خواهد داشت.

مهم‌ترین دستاوردهای اپلیکیشن غیرمتمرکز

به طور کلی می توان از پروژه های DeFi و Web 3.0 به عنوان دو دستاورد مهم برنامه های غیرمتمرکز نام برد که اولی در حال حاضر موجود است و دومی را می توان چشم اندازی چند ساله از برنامه های D دانست که نیازمند توجه عمومی است.