تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست ؟طول مطالعه 7 دقیقه

فهرست مطالب

من مریم هستم و حسابدار شرکت می خوام شمارو با حسابداری و تفاوتش با حسابرسی بیشتر آشنا کنم و بطور کلی توضیحاتی در رابطه با امور مالی کسب و کار بهتون بگم .. با من همراه باشید.🙂

حسابداری چیست؟

هنگامیکه فرآیند حسابداری به پایان می رسد، حسابرسی برای مشخص شدن درستی و منصفانه بودن خروجی ارائه شده از حساب ها شروع می شود. حسابداری به عمل ثبت و حفظ اسناد و مدارک و تهیه صورت های مالی و همچنین ارائه گزارش های مالی گفته می شود. حسابداری توسط خود شرکت ها و یا کسب و کارها انجام می شود. بطور کلی حسابداری زبان کسب و کار می باشد.

حسابرسی و حسابداری

نرم افزار های مختلفی برای حسابداران وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال استفاده از نرم افزار حسابداری فروشگاهی برای فروشگاه ها، کمک بزرگی برای حسابداران در انجام امور مالی خواهد بود و باعث یکپارچه سازی امور مالی شرکت می شود.

وظایف حسابدار چیست ؟

 • گزارش صرفه جویی در هزینه‌ها به صورت مقایسه ماهانه، سه ماهه و سالانه
 • اطلاع از قوانین و رویه‌های مالیاتی و اعمال آنها در کار
 • تجزیه و تحلیل هزینه‌ها
 • بررسی انطباق صورت های مالی با قوانین مالیاتی
 • ثبت اظهارنامه مالیاتی
 • بررسی پیش بینی های اقتصادی و تصمیمات مالی و ارائه نتایج آن ها
 • مشاوره مدیریت امور مالی
 • اطلاع از قوانین مالیاتی و اعمال در کار
 • گزارش دهی نسبت سود و زیان شرکت نسبت به فروش کل
 • گزارش هزینه‌های ماهانه، سه ماهه و سالانه کسب و کار

حسابرسی چیست ؟

حسابرسی به بررسی منظم سوابق مالی جهت شناسایی تفاوت ها و هر عملی غیر منطبقی در کسب و کار گفته می شود. کار حسابرسان بعد از کار حسابداران آغاز می شود و حسابرس به بررسی گزارش های مالی می پردازد. انواع مختلفی حسابرسی داریم که شامل : حسابرسی قانونی، حسابرسی مالی، حسابرسی عملیاتی، حسابرسی رعایتی و حسابرسی داخلی می باشد.

وظایف حسابرس چیست ؟

 • پالایش اطلاعات موجود در صورت های مالی و تصمیم گیری های موثر اقتصادی
 • به عنوان شخص ثالث و بی طرف در واحد های تجاری به اسناد و مدارک مالی برای بررسی صحت اطلاعات
 • بررسی گزارشات مالی و تطبیق آن با قوانین و مقررات
 • بررسی درستی برنامه ریزی و برنامه بودجه
 • پیشگیری از تقلب

گاهی حسابرسان کارهای حسابداران را انجام می دهند و گاهی مسئولیت هایی متفاوت از مسئولیت های حسابداران را بر عهده دارند. در بسیاری از کسب و کارها وظایف حسابداری و حسابرسی را بجای یکدیگر استفاده می کنند و یا یک نفر هر دو نقش یا وظیفه را بر عهده دارد.

ویژگی ها و مهارت های مورد نیاز حسابدار

مهارت در ارتباطات کتبی:

مهارت ارئه گزارشات پیشرفته ، شفاف و دقیق از وظایف حسابداران و حسابرسان می باشد. یک حسابدار باید بتواند گزارشاتی قابل فهم و با دقت به مدیریان شرکت ارائه دهد. این گزارش ها و مستندات موجب می شود تا عملیات مالی شرکت با دقت و صحت بیشتری رصد شود و در طولانی مدت با مشکلات مالی روبرو نشوند.

ریاضیات:

یک حسابدار یا حسابرس باید ریاضیات پایه تا پیشرفته را بخوبی بداند تا کمتر در امور مالی دچار مشکل شود.

سازماندهی:

سازمان دهی اطلاعات بعد از دریافت اطلاعات مالی از افراد و گزارش گیری بسیار حائز اهمیت می باشد.

مهارت کار با کامپیوتر و نرم افزار حسابداری :

حسابداران و یا حسابرسان برای اینکه بتوانند اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی را تجزیه و تحلیل کنند لازم است مهارت کار با کامپیوتر و نرم افزار حسابداری آنلاین را بدانند.

تمرکز و حل مسئله :

یک حسابدار باید بتواند  بر تمام مسائل مالی و گزارش ها تمرکز کافی داشته باشد و بهترین توصیه ها را به مدیر دهد.حسابرس نیز روی هر مرحله از فرآیند تمرکز و دقت داشته باشد تا هر خطا یا تقلبی را تشخیص دهد. همچنین مهارت حل مسئله نیز برای حفظ تعادل در دفاتر حسابداری از دیگر مهارت هایی است که حسابدار و حسابرس به آن نیاز دارد.

تسلط بر قوانین اداره کار ، آیین نامه های بانکی و حسابداری حقوق و دستمزد:

حسابداری حقوق و دستمزد کارمندان یک ارگان از جمله مهمترین وظایف یک حسابداری است. همچنین اطلاع از ایین نامه ها و قوانین مرتبط با حقوق پایه، اضافه کاری از دیگر مهارت هایی است که یک حسابداری متخصص باید داشته باشد. قانون کار ضوابط و مقررات میان کارمند یا کارگر و کارفرما را تعیین می کند. اگاهی از قانون وزارت کار، برای حسابداری امتیاز ویژه ای دارد.

روابط عمومی بالا وفن سخنوری :

برقراری ارتباط موثر با مدیریان و اداره مالیات و … از دیگر توانایی های مهم یک حسابدار حرفه ای می باشد. حسابدار باید ارتباط کاری خوبی با همکاران خود داشته باشد و بتواند جلسات را اداره کند و آمادگی لازم برای جلسات سازمان امور مالیاتی داشته باشد.

blank

آنچه یک حسابرس موفق باید بداند:

در این بخش قصد داریم تا مهارت های های مورد نیاز برای تبدیل به یک حسابرس موفق ومتخصص را برایتان شرح دهیم:

صلاحیت اخلاقی و حرفه ای حسابرس :

یک حسابرس خوب باید اصول اخلاقی و کار را بخوبی رعایت کند و پیش زمینه قوی اخلاقی داشته باشد. یک حسابرس حرفه ای باید از هر گونه اهمال کاری خودداری نماید و بتواند تقلب و اشتباهات صورت گرفته در سیستم های مالی را بخوبی تشخیص دهد و مهارت های لازم را بصورت مستمر بیاموزد.

توانایی چهارچوب سازی و دید کلی از کسب و کار :

از توانایی های مهم یک حسابرس حرفه ای دید کلی او به کسب و کار می باشد یعنی بتواند چهارچوب کلی یک سازمان یا کسب و کار را تشخیص دهد و بتواند کلیه ارتباطات و زنجیره های درونی سازمان را طبقه بندی نماید که باعث ایجاد برنامه ریزی دقیقی در کسب و کار می باشد.

درک غریزی از کسب و کار و داشتن چشم انداز آتی :

در طول دوره کاری یک حسابرس و ارتباطات مختلف با مشتریان توانایی های مختلفی در او پدیدار می شود. از جمله آن ها درک غریزی از کسب و کار و صاحب کار می باشد و می تواند مشکلات و موانعی که یک کسب وکار در گذر زمان با آن ها روبرو خواهد شد را تشخیص دهد و به آن ها رسیدگی نماید.

قدرت تصمیم گیری بالا :

یکی از مسائل چالش بر انگیز در کسب و کار ارائه راه حل و تصمیم گیری مناسب و بجا در مورد امور مالی و اداری شرکت می باشد. یک حسابرس باید فردی با اعتماد به نفس بالا و تصمیم گیرنده قوی باشد چراکه ناتوانی او در تصمیم گیری به از بین رفتن اعتماد صاحب کار یا شرکت نسبت به او خواهد شد و مشکلات بسیاری در برقراری ارتباط میان اطلاعات شرکت بوجود خواهد آمد.

توانایی رهبری :

از دیگر وظایف و توانایی های مهم حسابرس ارائه مشاوره های کارا و حرفه ای برای حل مسائل و مشکلات موجود در کسب و کار می باشد. بنابراین یک حسابرس باید مهارت های رهبری را بخوبی بداند تا بتواند به مدیران مشاوره دهد و توانایی حل مسئله و مدیرت بحران را داشته باشد.

مهارت های حسابرس چیست

معرفی نرم افزار حسابداری معروف :

نرم افزار های حسابداری مختلفی از جمله نرم افزار حسابداری شرکتی وجود دارد که بصورت آنلاین می توانید مدیریت حساب ها و امور مالی خود را بدون محدودیت زمانی و مکانی انجام دهید. یکی از نرم افزار های حسابداری آنلاین ، نرم افزار حسابداری آنلاین چرتکه می باشد که می توانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه بروید و سفارش نرم افزار دهید.

نتیجه گیری

شما برای داشتن سیستم مالی مناسب و ایده آل بهتر است حسابدار و حسابرس داشته باشید. حسابرس بعد از انجام عملیات حسابداری، حساب ها و امور مالی را مورد بررسی قرار می دهد و به کلیه گزارش ها رسیدگی می کند تا در صورت هر گونه مغایرت اقدامات لازم را انجام دهد.

آیا حسابرسی برای شرکت ضروری است؟

همانطور که حسابداری ، انجام محاسباتت مالی و گزارش گیری و … برای یک شرکت یا ارگان ضروری است حسابرسی یا بررسی امور حسابداری از نظر سلامت و صحت اطلاعات و تطبیق دهی با قوانین نیز ضروری می باشد. بسیاری از شرکت های برای کارهای حسابرسی به حسابرسان خارجی اکتفا می کنند.

از نظر تحصیلات چه تفاوتی میان حسابدار و حسابرس وجود دارد؟

بطور کلی هر دو حرفه مناسب کسانی است که به امور مالی و کار کردن با ارقام علاقه دارند. در صورتیکه قصد دارید مدرک کارشناسی ارشد حسابداری یا مدرک حسابداری عمومی دریافت نمایید در هر دو حرفه می توانید فعالیت نمایید.

حقوق و درآمد یک حسابدار چگونه است؟

از نظر حقوق و درآمد یک حسابدار در میان شغل های دیگر در ایران خوب است. البته که شغل حسابداری و حسابرسی با اعداد و رقام و امور مالی روبروست و حساسیت بالایی دارد.

درخواست خود را ارسال کنید

Share on facebook
فیس بوک
Share on linkedin
لینکدین
Share on twitter
توییتر
Share on email
ایمیل
Share on telegram
تلگرام
Share on whatsapp
واتس اپ
Share on print
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *